BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Święto ognia – Guy Fawkes’ Day

Admin .

Święto ognia – Guy Fawkes’ Day


W czwartek 7 listopada świetlica Zamoyskiego na parę godzin zamieniła się w piwnicę pod londyńską Izbą Lordów. Przyćmione światło, małe latarenki porozstawiane tu i ówdzie, nastrojowa, mroczna muzyka przywitały nieco zaskoczonych uczniów klas pierwszych.
Szkoła została już wcześniej przyozdobiona barwnymi plakatami, na których królowały postacie w kapeluszach, maski, pióropusze fajerwerków.
Pierwszoklasiści obejrzeli uważnie prezentację na temat historii i obchodów dnia 5 listopada w Wielkiej Brytanii. W tym dniu w roku 1605 ujęto spiskowców, którzy z przyczyn politycznych i religijnych zamierzali wysadzić w powietrze obradujący parlament wraz z królem Jakubem I Stuartem. Zamach się nie powiódł, wykryto spisek, a beczki z prochem nigdy nie wybuchły.
Winnych ukarano, a od tej pory dzień 5 listopada jest okazją do świętowania – pochodów z kukłą przedstawiającą Guya Fawkesa (jednego z przeciwników króla), palenia ognisk, strzelania z fajerwerków oraz pochłaniania przysmaków.
Pierwszoklasiści sprawnie rozwiązali quiz, a następnie poczęstowali się słodyczami i zapalili zimne ognie. Wpisaliśmy się w brytyjską tradycją, spędzając miło czas.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.