BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Wspaniały poeta Zamoya znów wyróżniony!!!

Admin .

Krzysztof Zandecki z klasy 3b zdobył wyróżnienie w Jubileuszowym X Ogólnopolskim Konkursie "Siedem grzechów głównych" w kategorii poezja. Kolejny raz udowodnił, że jest osobą utalentowaną, bardzo wrażliwą, "wielką duchem", o niesamowitej wyobraźni. Opiekunem ucznia jest mgr Agata Benduska.

      wyroznienie zandecki 18 mini   

Możecie sami zapoznać się z tekstami Krzyśka i ocenić jego talent artystyczny. A oto jego wiersze:

"Kopiec Artura"

Piaskowy władca zamku tutejszego,

walczy o swoją królewnę złocistą.

Wywalczył tron samodzielnie to

jej względy nie będą problemem.

Lwie serce z rekina wypatroszone,

teraz pusty on jak zamek.

Księżniczka zasmucona prezentem,

nie chciała serca jego tylko włości.

Syzyfową pracą były starania księcia,

kiedy jego luba srebrne nosi okulary.

Pewnego dnia król zachorował na

gorączkę po walce kolejnej z hydrą.

Ukochana jego odwiedziwszy zamczysko,

zostawiła go zakopanego w marzeniach.

Dziewczę wzięło berło, koronę i

zasnęła zalana winem rubinowym.

"Wyprzedaż garażowa"

Patrzyła na lustro

Puste.

Przy sobie zawsze miała i pytała,

Kto jest najpiękniejszą w świecie.

"Lustereczko, lustereczko, nie mów

Przecie, bo ja wiem już dobrze"

Chowała zwierciadło.

Nie na długo, lecz schowała.

Czekała na pasach, a światło

Czerwone jak jej pod oczami cienie.

Wyciągnęła, jak już przepowiedziane,

Lustereczko znowu.

Zielone światełko nie odbijało się w jej blasku.

Pieszy przeszli z prawa do lewa, a ona stała.

Spostrzegła pomyłkę po poprawce szminki żółtej.

Wybiegła na pasy i usłyszała pisk…

Lusterko ocalało,

Dusza pęknięta.

Lusterko na sprzedaż wystawione

W cenie Twojej dawnej duszy.

X już edycja konkursu wpisała się w obchody jubileuszu 60-lecia Pałacu Kultury Zagłębia oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Współorganizatorami tego artystycznego przedsięwzięcia byli: Bazylika NMP Królowej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej. Patronat honorowy nad konkursem objęli : Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza oraz Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak, Patronat medialny natomiast - Polskie Radio Katowice, Radio „eM” 107,6 FM w Katowicach. W organizację jubileuszowej edycji konkursu zaangażował się także  Uniwersytet Śląski w Katowicach. Konkurs ten jest zaproszeniem do wyrażenia swojego zdania - językiem sztuki - współczesnych problemów społecznych, moralnych i religijnych. Komisja w składzie: prof. dr hab. Urszula Szuścik (Uniwersytet Śląski w Katowicach), ks. Tomasz Zmarzły (historyk sztuki) i artysta plastyk Bartosz Gawlik (Muzeum Zagłębia w Będzinie) oceniła prace w kategoriach: malarstwo, grafika komputerowa i warsztatowa. Natomiast twórczość poetycką poddali ocenie: Maciej Szczawiński (redaktor Polskiego Radia Katowice), o. Wacław Oszajca SJ (teolog, publicysta i poeta) oraz pracownicy Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej UŚ : prof. dr hab. Bernadeta Niesporek-Szamburska, dr Magdalena Ochwat, mgr Jadwiga Maksym-Kaczmarek oraz mgr Magdalena Paprotny. A oto kilka zdań podsumowania konkursu poetyckiego : wyniki komentuje dr Magdalena Ochwat, Pełnomocnik Rektora UŚ ds. Promocji i Kontaktów ze Szkołami.Zespół, [...], jest pozytywnie zaskoczony dużym zainteresowaniem zarówno młodszych, jak i trochę starszych adeptów sztuki pisarskiej. Uznajemy poziom prac za bardzo wysoki i nie lada wyczynem było wybrać z mnóstwa naprawdę dobrych prac tylko kilka. Z pewnością podział na kategorie wiekowe był tutaj bardzo pomocny. Przesłane wiersze, w obrębie tytułowego tematu "Siedmiu grzechów głównych", poruszają wiele tematów, co świadczy o wnikliwej obserwacji świata przez autorów. Dowodzi to również, że dla twórców wciąż ważne pozostają aktualne kwestie współczesności, jak i uniwersalne dylematy filozoficzno-etyczne. Ujawniają się one zarówno jako przedmiot wypowiedzi lirycznej, jak też stanowią jej istotne tło. Mamy nadzieję, że udało się nam wyłonić kolejne indywidualności artystyczne, które będą dalej szlifować swój talent.