BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019

I Ty możesz zostać Poliglotą 2019

Tytuł: Wojewódzki Konkurs Językowy „I Ty możesz zostać Poliglotą 2019”

Autor: Emilia Fryżlewicz, Janusz Siwiorek

Zdjęcia: Oliwia Pawłowska - pobierz

5 marca 2019 roku odbył się w naszej szkole Wojewódzki Konkurs Językowy „I Ty możesz zostać Poliglotą”. W kategorii szkół podstawowych i klas gimnazjalnych Poliglotą roku 2019 została Maja Sewerynze Szkoły Podstawowej nr 45 im. Janusza Korczaka w Sosnowcu, a w kategorii szkół ponadpodstawowych tytuł ten uzyskała Katarzyna Mazurska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie.

Zwyciężczynie konkursu oprócz tytułu i statuetki Poliglota Roku 2019 otrzymały, tak jak i pozostali laureaci, nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Wydawnictwo Oxford University Press i Pearson oraz V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej.

Laureaci:

Szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne:

1. miejsce: Maja Seweryn –Szkoła Podstawowa nr 45 im. Janusza Korczaka w Sosnowcu
  2. miejsce:Amelia Ciszek – Szkoła Podstawowa nr 13 w Dąbrowie Górniczej
  3. miejsce: Weronika Daniel – Szkoła Podstawowa nr 45 im. Janusza Korczaka w Sosnowcu

Szkoły ponadpodstawowe:

1. miejsce: Katarzyna Mazurska – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie.
  2. miejsce: Julia Gałczyńska –IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu
  3. miejsce: Justyna Czekajska – IV Liceum Ogólnokształcące im. Generała Stanisława Maczka w Katowicach

Gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku!

Dzień Języków Obcych w Zamoyskim

Natalia Ślusarczyk .

EDL Logo11

W ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języków Obcych uczniowie wszystkich klas naszego Liceum mieli okazję poznać, dzięki interesującym prezentacjom, historię, kulturę i różne ciekawostki dotyczące krajów anglojęzycznych tj. Wielka Brytania, Kanada oraz Stany Zjednoczone. Dzień Języków Obcych ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej.

Dzień z Instytutem Języka Angielskiego

Janusz Siwiorek .

Dnia 6 lutego 2019 roku Uczniowie trzecich klas dwujęzycznych Naszej szkoły wzięli udział w wykładach i warsztatach w ramach Dnia z Instytutem Języka Angielskiego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
Wykłady: Do British singers sing with an American accent?  –  dr hab. Bożena Cetnarowska, Jak zostać celebrytą/celebrytką w świecie muzyki? Językoznawstwo korpusowe na tropie hitów muzycznych – prof. dr hab. Andrzej Łyda, Translating for the reader. Selected issues in translation practice – dr hab. Krystyna Warchał.
Warsztaty: Warsztaty z tłumaczenia konferencyjnego – dr hab. Ewa Gumul, Can you learn a second language? Language aptitude assessment – dr Iwona Dronia, Regional and social dialects: Linguistic variation in American English – dr Adam Pluszczyk, Selected aspects of humour in business – mgr Amadeusz Skuła.

Dzień Świętego Patryka

Anna Bargieł .

dzien patryka 18 1          dzien patryka 18 2

Hucznie obchodzony w wielu miastach świata 17 marca Dzień Św. Patryka – Patrona Irlandii (ang. Saint Patrick’s Day, irl. Lá Fhéile Pádraig) za sprawą klasy IIb zawitał też do naszej szkoły. Z tej okazji uczniowie Zamoyskiego mogli słuchać w trakcie każdej przerwy muzyki irlandzkich wykonawców, a w trakcie długiej przerwy – muzyki folkowej. Szkoła była też udekorowana czterolistnymi koniczynami i zielonymi balonami. Dwie szczęśliwe osoby, które znalazły pięciolistną koniczynę - Patrycja Trząska oraz Alicja Witkoś z klasy IIIb – zyskały możliwość zgłoszenia tzw. „dnia osobistego”. Ponadto, każdy uczeń, który miał na sobie ubranie w kolorze zielonym był zwolniony z odpowiedzi. Na szóstej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie dostali słodki upominek w postaci czekoladowej monety.

dzien patryka 18 3         dzien patryka 18 4

The 50 States and Capitals of the United States of America

Janusz Siwiorek .

capitals 17

The United States is comprised of fifty states and a national capital. As their names are commonly used and some of them are fairly long, they are often abbreviated in written documents and on mailing addresses.

capitals 17 1

(www.pinterest.com)