Dzień Świętego Patryka

Anna Bargieł .

dzien patryka 18 1          dzien patryka 18 2

Hucznie obchodzony w wielu miastach świata 17 marca Dzień Św. Patryka – Patrona Irlandii (ang. Saint Patrick’s Day, irl. Lá Fhéile Pádraig) za sprawą klasy IIb zawitał też do naszej szkoły. Z tej okazji uczniowie Zamoyskiego mogli słuchać w trakcie każdej przerwy muzyki irlandzkich wykonawców, a w trakcie długiej przerwy – muzyki folkowej. Szkoła była też udekorowana czterolistnymi koniczynami i zielonymi balonami. Dwie szczęśliwe osoby, które znalazły pięciolistną koniczynę - Patrycja Trząska oraz Alicja Witkoś z klasy IIIb – zyskały możliwość zgłoszenia tzw. „dnia osobistego”. Ponadto, każdy uczeń, który miał na sobie ubranie w kolorze zielonym był zwolniony z odpowiedzi. Na szóstej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie dostali słodki upominek w postaci czekoladowej monety.

dzien patryka 18 3         dzien patryka 18 4

The 50 States and Capitals of the United States of America

Janusz Siwiorek .

capitals 17

The United States is comprised of fifty states and a national capital. As their names are commonly used and some of them are fairly long, they are often abbreviated in written documents and on mailing addresses.

capitals 17 1

(www.pinterest.com)

Ellis Island and “ship manifests”.

Janusz Siwiorek .

ellisislandFrom 1892 to 1924, more than 22 million immigrants, passengers, and crew members came through Ellis Island and the Port of New York. The ship companies that transported these passengers kept detailed passenger lists, called "ship manifests." These manifests have been transcribed into a vast electronic archive, which you can easily navigate in search of an individual passenger (source: www.ellisisland.org).
Would you like to know whether your ancestors were there as well?

Click on the link below to check it (make sure you’ll choose the free version):