BANER3

Dąbrowiacy dla Niepodległej – sesja naukowa

Sławomir Kozieł .

12 października uczniowie klasy 1a uczestniczyli w sesji naukowej pt. „Dąbrowiacy dla niepodległej” W jej trakcie wysłuchali wykładów tematycznych dotyczących tradycji niepodległościowych w Dąbrowie Górniczej, działalności Legionów Polskich na ziemiach Zagłębia Dąbrowskiego, ruchów robotniczych Czerwonego Zagłębia, a także sytuacji społecznej w Dąbrowie na początku XX w. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

20181012 025 pl dg centrum pkz sesja naukowa dabrowiacy dla niepodleglej

Śladami historii

Sławomir Kozieł .

27 marca br. grupa uczniów z klasy 1d uczestniczyła w niezwykle ciekawym wykładzie Pana Romana Kaweckiego na temat historii narodu wybranego w Zagłębiu Dąbrowskim. Spotkanie odbyło się w szczególnych okolicznościach - przy pomniku postawionym w miejscu dawnego kirkutu (założonego w 1929 roku, a zniszczonego w czasie okupacji niemieckiej) przy ulicy Ludowej w dąbrowskiej dzielnicy Mydlice. Pomnik został odsłonięty w 1993 roku z inicjatywy Pana Zenona Chmielewskiego, przedwojennego adwokata, ratującego Żydów w czasie II wojny światowej, odznaczonego w 1987 roku medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".

Ogólnopolski Konkurs o Kazimierzu Wielkim 2018

Roman Kawecki .

Zapraszam wszystkich do udziału w Ogólnopolskim Konkursie o Kazimierzu Wielkim organizowanym przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Chętnych proszę o zgłaszanie się do dr Romana Kaweckiego osobiście lub droga e-mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na zgłoszenie czekamy do 6 stycznia. Poniżej znajdziecie informację o konkursie, regulamin oraz terminarz i literaturę. Serdecznie zapraszamy!

Kazimierz Wielki