BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Trwa kolejna edycja Szkoły Obywatelskie Civitas

Admin .

civitasTrwa kolejna edycja Szkoły Obywatelskie Civitas  w szkołach ponadgimnazjalnych w Dąbrowie Górniczej.
Uczestnikami są uczniowie klas pierwszych z: I LO, II LO , III LO, V LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Sportowych i Zespołu Szkół  Technicznych.

podglad logo dg z napisemMłodzież poznaje możliwości aktywnego i świadomego korzystania z różnych form i narzędzi partycypacji obywatelskiej. W trakcie warsztatów, poprzez udział w przygotowanych specjalnie ćwiczeniach i prowadzonych dyskusjach uczniowie uzyskują nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim wzmacniają w sobie poczucie  sprawstwa , tego że już teraz mogą mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość.  W praktyczny sposób uczą się diagnozować problemy lokalne, poznają dąbrowski model budżetu partycypacyjnego, wchodzą w rolę uczestników zaimprowizowanych konsultacji społecznych  dotyczących budowy w naszym mieście  schroniska dla zwierząt. Pozwala im to doświadczyć autentycznych  emocji związanych z obroną swoich racji, przekonać się , jak ważne jest merytoryczne przygotowanie , dobór właściwych argumentów i umiejętność słuchania nawet kiedy jesteśmy zdenerwowani i podekscytowani.

Jeden z modułów warsztatowych dotyczy cyfrowych technik partycypacji społecznej, czyli  wykorzystania narzędzi internetowych do współuczestnictwa w kształtowaniu lokalnej rzeczywistości. Uczestnicy poznają m.in. funkcjonowanie portalu napawmyto.pl, strony dabrowa-gornicza.pl  dot. budżetu partycypacyjnego.
W czasie zajęć rozmawiamy także o problemach długofalowych oraz przedsięwzięciach i inwestycjach, które mogłyby poprawić jakość życia młodzieży w Dąbrowie Górniczej. Młodzież poznaje pojęcia finansowania społecznościowego i crowdsourcingu, dostaje także pakiet wiedzy na temat praw autorskich, dzięki czemu łatwiej jej będzie poruszać się w świecie działań społecznościowych online.

Szkoła Obywatelska Civitas  oprócz kształtowania  wśród uczniów postaw  aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej,  promuje także  zachowania związane z kulturą życia publicznego, postawy filantropijne, wolontariat, poszanowanie dla różnorodności.

Projekt realizowany jest  przez Stowarzyszenie Civitas  przy dofinansowaniu przez Urząd Miasta Dabrowa Górnicza