BANER3
Drukuj

Lokalni Liderzy Partycypacji gotowi do działania

Admin .

Stowarzyszenie Civitas zakończyło realizację projektu Lokalni Liderzy Partycypacji stworzonego dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. To projekt międzypokoleniowy, który pozwolił wykreować nową grupę liderów społecznych. Wzięli w nim udział mieszkańcy Dąbrowy Górniczej 55+ oraz młodzież z sześciu dąbrowskich szkół ponadgimnazjalnych. Obok naszego Liceum w projekcie uczestniczyła młodzież z I LO, II LO, III LO, ZSE, ZST. Wiedza i umiejętności, które zdobyli daje im możliwości kreatywnego działania i udziału w różnych formach partycypacji obywatelskiej. Będą mogli do tego celu wykorzystywać stworzone specjalnie narzędzie cyfrowe i doradzać on-line mieszkańcom m. in w przygotowaniu wniosków do budżetu partycypacyjnego i w dyskusji nad projektami, usprawniając także komunikację na poziomie lokalna społeczność – władze miasta.

Już podczas zajęć wykazali się niestandardowymi pomysłami, które stanowić będą świetny, prawie gotowy materiał na projekty w przyszłorocznym dąbrowskim budżecie partycypacyjnym. Powstało więc np. interesujące osiedlowe WC dla piesków, klub Latających Babć i Dziadków, klub Seniorzy dla Juniorów, czy wreszcie wielosezonowa wypożyczalnia multimedialna pod nazwą „Kapsuła Kosmiczna”, której świetnym uzupełnieniem może stać się pomysł młodzieży na „Kapsułę Koncertową”. Szczególnie energetyczny przebieg miały spotkania, w których młodzież pracowała wspólnie z seniorami. Nie trzeba było specjalnie udowadniać, że „nieważny jest wiek, ważny jest cel”. To działo się samo. I młodzież i seniorzy nie mogli się siebie nawzajem nachwalić. Przyznawali chętnie, jak szybko prysły obawy, z którymi przyjechali, pełni stereotypowych myśli. Seniorzy dzielili się chętnie swoim bogatym doświadczeniem, życiową mądrością, młodzi zarażali niekonwencjonalnym spojrzeniem na różne problemy. Wszyscy pokazali swój niesamowity potencjał energię i chęć do działania. Oby udało się ją przenieść także na innych mieszkańców- takie mają zadanie Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowany przez Stowarzyszenie Civitas w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej w okresie 1.07-31.12.2013r