Wycieczka do Parlamentu RP

W piątek 2 czerwca uczestnicy IV Edycji Parlamentu Młodzieży mieli okazję, dzięki uprzejmości Pani Poseł Ewy Malik, zwiedzić Sejm i Senat RP. W czasie blisko trzygodzinnej wizyty w Parlamencie uczniowie naszej szkoły i dąbrowskich gimnazjum poznali niemal od kuchni pomieszczenia i zasady funkcjonowania Sejmu, Senatu i Hotelu Poselskiego. Kolejnymi etapami wycieczki były Stare Miasto i Grób Nieznanego Żołnierza. Wszystkim uczestnikom tegorocznego Parlamentu Młodzieży wraz z opiekunami dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy już na przyszłoroczne obrady!

Parlament Młodzieżowy o przyszłości Europy

W dniach 26 i 28 kwietnia nasze Liceum wraz z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej przy wsparciu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zorganizowało po raz czwarty obrady Parlamentu Młodzieżowego nt. Europa dwóch prędkości – szansa, czy zagrożenie? W dwudniowych zajęciach uczestniczyła młodzież z niemal wszystkich dąbrowskich gimnazjów. Uczniowie wcielili się w rolę posłów, pracując w poszczególnych komisjach przygotowujących projekty ustaw.

Drugiego dnia obrady, otworzone przez Naczelnik Wydziału Oświaty Panią Elżbietę Gęcę, przeniosły się do Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie młodzi politycy wysłuchali wykładu tematycznego wygłoszonego przez Pana dr hab. Tomasza Kubina z WNS UŚ, a następnie wygłaszali swoje mowy, zadawali pytania, toczyli emocjonujące dyskusje i głosowali nad projektami swoich ustaw. Organizatorzy przyznali również Tytuł Najlepszego Mówcy tegorocznych obrad, który otrzymał Michał Kowynia z Gimnazjum nr 9.

Ostatnim akcentem tegorocznej Edycji Parlamentu Młodzieżowego będzie czerwcowy wyjazd do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu i Senatu RP.

III Edycja Parlamentu Młodzieży

W dniach 27 i 29 kwietnia nasze Liceum, z inicjatywy Pani Eweliny Bałdygi, wraz z  Biurem ds. Współpracy z Zagranicą przy Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej III Edycję Parlamentu Młodzieżowego. Obrady dotyczyły zagadnienia: Współczesny Europejczyk - Bezpieczny, czy zagrożony? W dwudniowych zajęciach uczestniczyła młodzież z niemal wszystkich dąbrowskich gimnazjów. Tegoroczna edycja parlamentu rozpoczęła się wykładem na temat bezpieczeństwa w sieci wygłoszonym przez Pana Damiana Korczyńskiego z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej Następnie gimnazjaliści wcielili się w rolę posłów, pracując w poszczególnych komisjach przygotowujących projekty ustaw.

Drugiego dnia obrady, otworzone przez Naczelnik Wydziału Oświaty Panią Elżbietę Gęcę, przeniosły się do Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie młodzi politycy wygłaszali swoje mowy, zadawali pytania, toczyli emocjonujące dyskusje i głosowali nad projektami swoich ustaw.

II Edycja Parlamentu Młodzieży

W dniach 22 i 25 maja nasze Liceum, z inicjatywy Pani Eweliny Bałdygi, wraz z  Biurem ds. Współpracy z Zagranicą przy Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej oraz Wyższą Szkoła Biznesu zorganizowało II Edycję Parlamentu Młodzieżowego. Obrady dotyczyły zagadnienia: „Młodzi ludzie świadomi globalnych szans i zagrożeń we współczesnym świecie”. W dwudniowych zajęciach uczestniczyła młodzież z niemal wszystkich dąbrowskich gimnazjów. Tegoroczna edycja parlamentu rozpoczęła się wykładem na temat globalizacji, wygłoszonym przez panią prof. Barbarę Piontek z WSB. Następnie gimnazjaliści wcielili się w rolę posłów, pracując w poszczególnych komisjach przygotowujących projekty ustaw.

Obrady Sejmu Młodzieży

flaga pl ueW dniach 28-29 kwietnia 2014r. odbędzie się I Sesja Sejmu Młodzieży w Dąbrowie Górniczej, zwołana z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej dotycząca wykorzystania środków unijnych w naszym mieście. Debata odbędzie się dwuetapowo: pierwszego dnia w budynku V LO, gdzie uczniowie będą pracować w komisjach sejmowych, drugiego dnia w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej młodzież przedstawi projekty ustaw, które poddane będą głosowaniom.

Celem obrad jest aktywizowanie młodzieży w zakresie działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz zainteresowanie sprawami miasta i regionu.

Udział w obradach wezmą uczniowie dąbrowskich gimnazjów: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 9, Gimnazjum Katolickiego oraz Gimnazjum z Oddziałami Sportowymi.

Organizatorem obrad Sejmu Młodzieży jest V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.