BANER3

Wycieczka do Warszawy. Zwiedzanie Sejmu RP

5 czerwca 2018 roku grupa uczniów naszego liceum i dąbrowskich gimnazjów miała okazję zwiedzić, na zaproszenie Pani Poseł Ewy Malik, Sejm RP. Wizyta w Warszawie była ostatnim elementem projektu Parlament Młodzieży organizowanego przez Zamoyskiego już od pięciu lat. Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji obrad i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie.

Parlament Młodzieżowy po raz piąty

W dniach 24 i 27 kwietnia nasze Liceum wraz z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej zorganizowało V Edycję Parlamentu Młodzieży. Tym razem dąbrowscy gimnazjaliści pochylili się nad tematem Młodzi wobec wyzwań społeczno-ekonomicznych współczesnego świata. Tradycyjnie obrady odbywały się dwuetapowo: 24 kwietnia w budynku V LO, gdzie uczniowie pracowali w komisjach sejmowych i 27 kwietnia w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie młodzież przedstawiła projekty wypracowanych ustaw. Spotkanie w Urzędzie Miejskim otworzył Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Promocji i Komunikacji Społecznej Pan Wojciech Czyżewski. Tytuł Najlepszego Mówcy tegorocznych obrad, otrzymał Maksymilian Wiśniewski z Gimnazjum nr 4 (SP 8).

Wycieczka do Parlamentu RP

W piątek 2 czerwca uczestnicy IV Edycji Parlamentu Młodzieży mieli okazję, dzięki uprzejmości Pani Poseł Ewy Malik, zwiedzić Sejm i Senat RP. W czasie blisko trzygodzinnej wizyty w Parlamencie uczniowie naszej szkoły i dąbrowskich gimnazjum poznali niemal od kuchni pomieszczenia i zasady funkcjonowania Sejmu, Senatu i Hotelu Poselskiego. Kolejnymi etapami wycieczki były Stare Miasto i Grób Nieznanego Żołnierza. Wszystkim uczestnikom tegorocznego Parlamentu Młodzieży wraz z opiekunami dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy już na przyszłoroczne obrady!

Parlament Młodzieżowy o przyszłości Europy

W dniach 26 i 28 kwietnia nasze Liceum wraz z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej przy wsparciu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zorganizowało po raz czwarty obrady Parlamentu Młodzieżowego nt. Europa dwóch prędkości – szansa, czy zagrożenie? W dwudniowych zajęciach uczestniczyła młodzież z niemal wszystkich dąbrowskich gimnazjów. Uczniowie wcielili się w rolę posłów, pracując w poszczególnych komisjach przygotowujących projekty ustaw.

Drugiego dnia obrady, otworzone przez Naczelnik Wydziału Oświaty Panią Elżbietę Gęcę, przeniosły się do Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie młodzi politycy wysłuchali wykładu tematycznego wygłoszonego przez Pana dr hab. Tomasza Kubina z WNS UŚ, a następnie wygłaszali swoje mowy, zadawali pytania, toczyli emocjonujące dyskusje i głosowali nad projektami swoich ustaw. Organizatorzy przyznali również Tytuł Najlepszego Mówcy tegorocznych obrad, który otrzymał Michał Kowynia z Gimnazjum nr 9.

Ostatnim akcentem tegorocznej Edycji Parlamentu Młodzieżowego będzie czerwcowy wyjazd do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu i Senatu RP.

III Edycja Parlamentu Młodzieży

W dniach 27 i 29 kwietnia nasze Liceum, z inicjatywy Pani Eweliny Bałdygi, wraz z  Biurem ds. Współpracy z Zagranicą przy Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej III Edycję Parlamentu Młodzieżowego. Obrady dotyczyły zagadnienia: Współczesny Europejczyk - Bezpieczny, czy zagrożony? W dwudniowych zajęciach uczestniczyła młodzież z niemal wszystkich dąbrowskich gimnazjów. Tegoroczna edycja parlamentu rozpoczęła się wykładem na temat bezpieczeństwa w sieci wygłoszonym przez Pana Damiana Korczyńskiego z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej Następnie gimnazjaliści wcielili się w rolę posłów, pracując w poszczególnych komisjach przygotowujących projekty ustaw.

Drugiego dnia obrady, otworzone przez Naczelnik Wydziału Oświaty Panią Elżbietę Gęcę, przeniosły się do Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie młodzi politycy wygłaszali swoje mowy, zadawali pytania, toczyli emocjonujące dyskusje i głosowali nad projektami swoich ustaw.