Parlament Młodzieżowy

Rząd? Opozycja? Projekty? Obrady i dyskusje? Brzmi nieosiągalnie?

A jednak jest to możliwe!

Wszystko dzięki „Parlamentowi Młodzieżowemu” który organizowany jest już od dwóch lat w naszej szkole dla uczniów Dąbrowskich gimnazjów.

Sesja parlamentu trwa dwa dni. W ciągu pierwszego dnia uczniowie zapraszani są do naszej szkoły, gdzie czeka na nich krótki wykład tematyczny, następnie losowane są komisje w których goście będą pracować nad ustawami. Oczywiście wszystko odbywa się pod okiem starszych kolegów i koleżanek. Grupy podzielone są na rządowe i opozycyjne zgodnie z tematami ustaw. Później uczniowie mają kilka dni na ostatnie poprawki zanim zaprezentują swoje prace na drugim spotkaniu. Obrady parlamentu odbywają się w Urzędzie Miasta Dąbrowy Górniczej, tutaj przedstawiają swoje ustawy oraz mowy przed Marszałkiem i Wicemarszałkiem sejmu, którymi są dwaj uczniowie naszego liceum.

Oczywiście na koniec sesji wybierana jest zwycięska ustawa która została przegłosowana. Nagrodą jest całodniowa wycieczka do Warszawy i zwiedzanie Sejmu oraz Senatu RP.

Inicjatywy takie jak te są niezwykle istotne, są szansą na pokazanie umiejętności przywódczych, uczą pracy pod presją czasu i występowania przed publicznością.

Parlament Młodzieżowy organizowany jest przez VLO i Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej. Celem projektu jest zaangażowanie uczniów w działalność na rzecz środowiska lokalnego, zagłębienie w zagadnienia społeczne, polityczne, gospodarcze współczesnego świata. Promowanie postaw obywatelskich, tworzenie projektów obywatelskich.