Parlament Młodzieżowy

W piątek 2 czerwca uczestnicy IV Edycji Parlamentu Młodzieży mieli okazję, dzięki uprzejmości Pani Poseł Ewy Malik, zwiedzić Sejm i Senat RP. W czasie blisko trzygodzinnej wizyty w Parlamencie uczniowie naszej szkoły i dąbrowskich gimnazjum poznali niemal od kuchni pomieszczenia i zasady funkcjonowania Sejmu, Senatu i Hotelu Poselskiego. Kolejnymi etapami wycieczki były Stare Miasto i Grób Nieznanego Żołnierza. Wszystkim uczestnikom tegorocznego Parlamentu Młodzieży wraz z opiekunami dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy już na przyszłoroczne obrady!

W dniach 27 i 29 kwietnia nasze Liceum, z inicjatywy Pani Eweliny Bałdygi, wraz z  Biurem ds. Współpracy z Zagranicą przy Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej III Edycję Parlamentu Młodzieżowego. Obrady dotyczyły zagadnienia: Współczesny Europejczyk - Bezpieczny, czy zagrożony? W dwudniowych zajęciach uczestniczyła młodzież z niemal wszystkich dąbrowskich gimnazjów. Tegoroczna edycja parlamentu rozpoczęła się wykładem na temat bezpieczeństwa w sieci wygłoszonym przez Pana Damiana Korczyńskiego z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej Następnie gimnazjaliści wcielili się w rolę posłów, pracując w poszczególnych komisjach przygotowujących projekty ustaw.

Drugiego dnia obrady, otworzone przez Naczelnik Wydziału Oświaty Panią Elżbietę Gęcę, przeniosły się do Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie młodzi politycy wygłaszali swoje mowy, zadawali pytania, toczyli emocjonujące dyskusje i głosowali nad projektami swoich ustaw.

Ostatnim akcentem tegorocznej Edycji Parlamentu Młodzieżowego będzie czerwcowy wyjazd do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu i Senatu RP.

Rząd? Opozycja? Projekty? Obrady i dyskusje? Brzmi nieosiągalnie?

A jednak jest to możliwe!

Wszystko dzięki „Parlamentowi Młodzieżowemu” który organizowany jest już od dwóch lat w naszej szkole dla uczniów Dąbrowskich gimnazjów.

Sesja parlamentu trwa dwa dni. W ciągu pierwszego dnia uczniowie zapraszani są do naszej szkoły, gdzie czeka na nich krótki wykład tematyczny, następnie losowane są komisje w których goście będą pracować nad ustawami. Oczywiście wszystko odbywa się pod okiem starszych kolegów i koleżanek. Grupy podzielone są na rządowe i opozycyjne zgodnie z tematami ustaw. Później uczniowie mają kilka dni na ostatnie poprawki zanim zaprezentują swoje prace na drugim spotkaniu. Obrady parlamentu odbywają się w Urzędzie Miasta Dąbrowy Górniczej, tutaj przedstawiają swoje ustawy oraz mowy przed Marszałkiem i Wicemarszałkiem sejmu, którymi są dwaj uczniowie naszego liceum.

Oczywiście na koniec sesji wybierana jest zwycięska ustawa która została przegłosowana. Nagrodą jest całodniowa wycieczka do Warszawy i zwiedzanie Sejmu oraz Senatu RP.

Inicjatywy takie jak te są niezwykle istotne, są szansą na pokazanie umiejętności przywódczych, uczą pracy pod presją czasu i występowania przed publicznością.

Parlament Młodzieżowy organizowany jest przez VLO i Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej. Celem projektu jest zaangażowanie uczniów w działalność na rzecz środowiska lokalnego, zagłębienie w zagadnienia społeczne, polityczne, gospodarcze współczesnego świata. Promowanie postaw obywatelskich, tworzenie projektów obywatelskich.