Rewitalizacja krok pierwszy. Warsztaty Civitas

Alicja Kowalska .

11 grudnia z udziałem klasy 1b odbyły się warsztaty dotyczące rewitalizacji naszego miasta. Tym razem podczas zajęć młodzież nabywała kompetencje społeczne niezbędne do tego by być w przyszłości aktywnymi uczestnikami zmiany jakie zachodzą w Dąbrowie Górniczej. Jak zwykle było dużo ćwiczeń z zakresu komunikacji, bo dogadywanie się z ludźmi o różnych poglądach to czasem trudna sztuka, może pomoc uniknięcia wielu kryzysowych.

Projekt Fabryka Pełna Życia

fabryka pelna zycia

Idea

Dąbrowa Górnicza jest miastem, które swój największy rozwój zawdzięcza rozwojowi przemysłu. Wraz z przemysłem rozrastało się miasto i to on determinował urbanistyczny układ miasta. Nie ominęło to również ścisłego centrum, gdzie m.in. zlokalizowana była m.in. kopalnia, huta stali i fabryka obrabiarek "Defum". Współczesnym tego efektem, jest brak w wyróżniającego się centrum miasta z charakterystycznymi dla takich miejsc funkcjami. Szansą na zmianę tego stanu rzeczy jest rewitalizacja terenów zajmowanych przez zlikwidowaną fabrykę „Defum”, które do tej pory były niedostępne dla mieszkańców.

Założenia

Naszym celem jest stworzenie otwartej przestrzeni publicznej, która stanie się nowym centrum miasta i której ostateczny kształt zostanie wydyskutowany z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi przedsiębiorcami.

Zależy nam, aby było to miejsce tętniące życiem, pełne zieleni z deptakiem łączącym rejon dworca kolejowego z Pałacem Kultury Zagłębia oraz Wyższą Szkołą Biznesu. Ogromny potencjał mają też budynki dawnej fabryki i dawne fabryczne hale, które zamieniłyby swój dotychczasowy charakter na pomieszczenia wystawiennicze, miejsce dla gastronomii czy rekreacji.

Współpraca

Liczymy na to, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców i konsultacjach z różnymi grupami społecznymi uda nam się na tym terenie stworzyć przyjazną przestrzeń publiczną, która będzie sprzyjała spędzaniu tam wolnego czasu oraz będzie miała szansę stać się nową wizytówką Dąbrowy Górniczej, która wyrosła na przemysłowych tradycjach.

Zobacz więcej o projekcie

Rewitalizacja miasta - warsztaty

Klaudia Czarnecka .

Ośmioosobowa grupa uczniów z klasy 2d 10.10.2017 r. brała udział w warsztatach dotyczących opracowania koncepcji funkcjonalno-przestrzennej Centrum Dąbrowy Górniczej w ramach realizacji projektu Fabryka Pełna Życia. W ich czasie młodzież miała okazję do tworzenia swojej wizji rewitalizacji naszego miasta pracując na mapach. Spotkanie było również okazją do wymieniania się doświadczeniami i spostrzeżeniami, dyskusji oraz sprawdzenia swojej wiedzy na temat Dąbrowy. Warsztaty przebiegły w miłej i bardzo twórczej atmosferze.

Fabryka Pełna Życia – warsztaty, konferencja prasowa, gra terenowa

Sławomir Kozieł .

13 czerwca uczniowie klasy 1c w ramach pilotażowego pakietu szkolnego na potrzeby realizacji projektu "Fabryka Pełna Życia - rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej" brali udział w ostatnim etapie tego przedsięwzięcia, w czasie którego odbyły się warsztaty, konferencja prasowa z udziałem Pana Wojciecha Czyżewskiego – asystenta Prezydenta Miasta, przewodniczącego zespołu zajmującego się Fabryką Pełną Życia oraz gra terenowa na terenie FPŻ. Całość projektu realizowana była przez dąbrowskie Stowarzyszenie Civitas.

Spacer badawczy – rewitalizacja miasta

Stowarzyszenie Civitas .

W ramach planów rewitalizacji miasta młodzież naszego Liceum brała udział w spacerze badawczym w czasie, którego przyglądaliśmy się trasie z dworca PKP do Muzeum Miejskiego. Po drodze uczestników nachodziły różne refleksje: czy miasto powinno być przyjazne dla aut czy dla pieszych? czy potrzeby kierowców i tych którzy wybierają przemieszanie na własnych nogach da się pogodzić? Zainspirowani wystawa na terenie Fabryki uczestnicy próbowali szukać rozwiązań podnoszących atrakcyjność Centrum miasta. Spacer zakończyły tradycyjnie już warsztaty projektowe na których powstały makiety fontann, kina plenerowego i bardzo ciekawa koncepcja mostu łączącego PKZ i teren fabryki.