BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019

Wymiana polsko-portugalska

Wymiana z Portugalią – niedokończony rozdział

W dniach 18.11.2019r. – 25.11.2019r. odbyła się wymiana zagraniczna, w której uczestniczyli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego i uczniowie z Portugalii. Była to niezapomniana przygoda, która nie odbyłaby się bez zaangażowania nauczycieli i uczniów obu szkół. Celem takich wymian zwykle jest poznanie innych kultur i nawiązanie nowych znajomości.
Teraz opowiem trochę o przebiegu samej wymiany.
Wymiana rozpoczęła się od zbiórki na ulicy Jaworowej. O 10:00 rano wyruszyliśmy do Krakowa na pierwsze spotkanie z naszymi gośćmi. Wszyscy byli podekscytowani, przejęci, a nawet przerażeni nadchodzącym spotkaniem. Niedługo po odebraniu Portugalczyków z lotniska znaleźliśmy się w centrum Krakowa, niedaleko Wawelu. Po wyjściu z autokaru wymiana oficjalnie się rozpoczęła.
Pierwsze rozmowy choć trochę utrudnione problemami z komunikacją przebiegły bardzo dobrze.
Wymiana to jednak nie same rozmowy, a też poznawanie kultury i historii obu krajów.
Nadszedł więc czas na zwiedzanie. Na naszym planie znalazł się Pomnik Smoka Wawelskiego i Katedra na Wawelu, w których historie i legendy wprowadzili nas polscy uczniowie. Przekazując te informacje w języku angielskim.
Po spacerze po dawnej stolicy Polski, nadszedł czas na obiad. Zdecydowaliśmy się na zabranie naszych gości do tradycyjnej polskiej restauracji. Tam już po lepszym zapoznaniu doszło do żywych, często głośnych konwersacji.
Ostatnim przystankiem tego długiego dnia, przed powrotem do domu oczywiście, był Tauron Arena Kraków. Obiekt, który specjalnie wybraliśmy z myślą o naszych gościach, zafascynowanych piłką nożną.
W kolejnych dnia pokazaliśmy naszym gościom Katowice, Dąbrowę Górniczą oraz Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.
Po siedmiu dniach nadszedł czas rozstania. Zbiórka znowu na ulicy Jaworowej, tym razem by pożegnać naszych nowych znajomych.
Rozdaliśmy prezenty i wielokrotnie przytuliliśmy wszystkich. Nikt nie chciał się rozstawać. Jedyne co nas pocieszało to myśl, że za pół roku znowu się spotkamy, tym razem w Portugalii.
Co przyniosła nam wymiana? Wiele nowych znajomości, satysfakcję z podzielenia się naszą kulturą i historią z innymi, parę napisanych wspólnie piosenek (nie żartuję) i oczywiście wspaniałe wspomnienia.

Autor: Paulina Prochacka

zdjęcia dostępne będę wkrótce tutaj.