Kolejna wizyta Albert-Einstein Schule w ramach wymiany polsko-niemieckiej

Admin.

"A we wrześniu 2017, jak co roku, miała miejsce kolejna wizyta Albert-Einstein Schule w ramach wymiany polsko-niemieckiej"

PROGRAM WSPIERANY FINANSOWO PRZEZ POLSKO-NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY

09.09.2017r. Sobota. Zaczyna się wymiana
W sobotę 9 września 2017 godzinach popołudniowych z niecierpliwością czekaliśmy na lotnisku w Pyrzowicach na przylot naszych niemieckich kolegów. Po krótkim pobycie w domu i odpoczynku po podróży, zorganizowaliśmy spotkanie w kręgielni, w celu integracji naszej polsko-niemieckiej grupy. Był to bardzo udany wieczór, pełen śmiechu i zabawy, bo gra w kręgle nie wszystkim wychodziła. Przy tej okazji poznaliśmy lepiej kolegów z "Piątki", z klas drugich, którzy razem z nami brali udział w wymianie.

10.09.2017r. Niedziela
W niedzielę, nasi goście mieli możliwość bliższego zapoznania się z rodzinami, ale także z tradycjami panującymi w polskich domach, takimi jak wspólny niedzielny obiad czy wizyta u babci. Po południu grupa zaplanowała wyjazd do niedawno odrestaurowanego wesołego miasteczka ,, Legendia ” w Chorzowie. Uczniowie z Niemiec byli zachwyceni ilością atrakcji, a przede wszystkim nowootwartą, nowoczesną kolejką linową „Lech”. Wieczorem, po spędzeniu wielu godzin na znakomitej zabawie w wesołym miasteczku, wyczerpani, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów.

Relacjonowała Martyna

Wymiana polsko-niemiecka

Od 15 lat prowadzimy w naszym liceum wymianę młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą Albert-Einstein-Schule w Groß-Bieberau w Niemczech. Wymiana jest zawsze realizowana dwuetapowo poprzez wyjazd grupy polskich uczniów do Niemiec oraz przyjazd gości z Groß-Bieberau do naszego kraju. Trwa ona 7 dni. W tym czasie niemiecka młodzież jest goszczona przez rodziny swoich polskich partnerów i wszyscy razem biorą udział w programie wcześniej przygotowanym. Jest on ciekawy i różnorodny, dostosowany do potrzeb i zainteresowań uczniów.

Współpraca młodzieży naszego liceum z zagraniczną szkołą spotyka się z wielkim zainteresowaniem uczniów. Mają oni możliwość pogłębienia swoich zainteresowań i poszerzania wiedzy. Szlifują też język oraz poznają kulturę naszych sąsiadów. Nasza wymiana została zauważona przez władze miasta, a również przez ogólnopolską prasę. Wyjazdy uczniów naszej szkoły i rewizyty Niemców w Dąbrowie Górniczej są z całą pewnością wielką przygodą i okazją do nawiązania trwałych przyjaźni.

Zachęcamy wszystkich uczących się języka niemieckiego ciekawych tego kraju do udziału w wymianie młodzieżowej.

Eine tolle Woche bei unseren deutschen Freunden, czyli wymiana polsko-niemiecka czerwiec 2016

Mikołaj Kmiecik.

English Version
Dzień 1

Po 15-godzinnej nieco survivalowej podróży autokarem na 6 rano zawitaliśmy
w Darmstadt, gdzie czekały na nas już nasze niemieckie rodziny. Szybko wypakowaliśmy swoje rzeczy i każdy w ciepłej lingwistycznej atmosferze pojechał ze swoją partnerską rodziną do domu. Odespaliśmy niewygodę autobusu i po śniadaniu zaczęliśmy międzynarodową integrację. Teraz mieliśmy kilka godzin czasu wymiany spostrzeżeń na najróżniejsze tematy, prezenty i planowanie czasu wolnego. Po południu z całą grupą spotkaliśmy się w meksykańskiej restauracji. Bardzo późnym wieczorem zahaczyliśmy jeszcze o miejscowy festiwal serów i piwa, po czym wróciliśmy (zmęczeni, ale szczęśliwi) do swoich miasteczek. Miasteczek - bo mieszkaliśmy w gminie Modautal, na którą składało się kilka mniejszych wiosek, w których średnio żyje od 700 do 1500  mieszkańców.