BANER3

W ramach partnerskiej współpracy ze szkołą Rozenberg w Mol w Belgii uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wymianie polsko-belgijskiej. Wizyty w Polsce i Belgii trwają tydzień, a językiem wymiany jest język angielski. Dzięki udziałowi w wymianie uczniowie mają możliwość przełamywania barier językowych i praktycznego zastosowania języka angielskiego w sytuacjach życia codziennego.

Corocznie w wymianie udział bierze około 15 uczniów ze szkoły polskiej i taka sama ilość ze szkoły partnerskiej. Uczniowie dobierani są w międzynarodowe pary na podstawie informacji zawartych w wypełnianych wcześniej kwestionariuszach. Podczas wymiany są podejmowani przez rodzinę dobranego ucznia.

Co roku wymiana przebiega pod innym hasłem – tematem. Jak do tej pory pojawiły się między innymi następujące tematy: muzyka, kuchnia czy Afryka. Organizowane są różnorodne zajęcia na terenie szkoły, jak i poza nią. Dzięki wymianie  uczniowie mają możliwość odwiedzenia najbardziej interesujących miejsc w regionie, zarówno w Polsce jak i w Belgii.

W wymianie mogą wziąć udział uczniowie klas od 1 do 3.  Rekrutacja odbywa się zawsze na początku roku szkolnego – we wrześniu.

Drukuj

Wymiana polsko-belgijska

Admin .

Dnia 3 marca 2018 roku stawiliśmy się na lotnisku w Pyrzowicach. Lot odbył się w godzinach porannych, około 6 wylądowaliśmy w Dortmundzie, by następnie dojechać do Mol autokarem. Rodziny przyjęły nas bardzo ciepło, Belgowie przygotowali również skromny poczęstunek w szkole.

Następnego dnia zostaliśmy zabrani na 2 godzinny spacer po Mol, podczas którego mogliśmy podziwiać piękno przyrody otaczającej miasteczko. Gdy zgłodnieliśmy, przyjaciele z Belgii zabrali nas na późny lunch. Wieczór spędziliśmy z rodzinami.

Drukuj

Wymiana polsko-belgijska

Admin .

W dniach od 8 do 14 października 2017r. odbyła się polsko-belgijska wymiana uczniów. Brało w niej udział 16 uczniów z klas pierwszych i drugich naszej szkoły oraz 15 uczniów ze szkoły Rozenberg w Mol. W niedzielne popołudnie, z ogromną ekscytacją czekaliśmy na przylot Belgów. Już w ten sam dzień, zabraliśmy ich do naszych domów, pomogliśmy się im rozpakować, a także zaczęła się niesamowita przygoda z poznawaniem naszych zwyczajów i siebie nawzajem. Od poniedziałku zaczął się program z wieloma atrakcjami, przygotowany specjalnie na czas naszego pobytu z Belgami w Polsce. Z tego też względu, już w poniedziałek pojechaliśmy do Krakowa aby zwiedzić jedno z najstarszych, przy tym bezwzględnie piękne miasto. We wtorek udaliśmy się do miasta bliżej położonego niż Kraków, a mianowicie do Katowic.

Drukuj

Wymiana z Belgią

Karolina Chećko .

Grupa uczniów z naszej szkoły spędziła niedawno niezapomniany tydzień w Belgii, która okazała się bardzo przyjazna, a co najlepsze, mimo tego jak deszczowym jest krajem, pogoda podczas tego tygodnia bardzo dopisała i codziennie świeciło słońce.

Wszystko zaczęło się 12 marca z samego rana od przelotu do Belgii, gdzie od razu po dotarciu do Mol przywitały nas ciepło całe rodziny, a zaraz po krótkim spotkaniu z nimi wraz z naszymi belgijskimi znajomymi poszliśmy coś zjeść, a popołudnie spędziliśmy na łyżwach. Co drugi dzień braliśmy udział w zajęciach w szkole, za pierwszym razem mogliśmy się jeszcze bliżej poznać oraz zobaczyć jak tak na prawdę wygląda szkoła w Belgii, było to ciekawe doświadczenie, ponieważ różnica pomiędzy szkołą w Polsce, a w Belgii jest znacząca. Kolejnym razem rozpoczęliśmy dzień od zajęć sportowych - część z nas zajęła się grą w minigolfa, a reszta wybrała park linowy. Następnie przyszła pora na posiłek, czyli typowo belgijskie frytki i naukę tamtejszego języka, flamandzkiego, za to Belgowie próbowali swoich sił w mówieniu po polsku. W przedostatni dzień naszego pobytu w Belgii już ostatni raz odwiedziliśmy szkołę w Mol, gdzie najpierw zajęliśmy się gotowaniem, by potem wspólnie całą grupą ten ostatni raz zjeść posiłek.
Pomiędzy dniami spędzonymi w szkole czekały nas dwie wycieczki, we wtorek do Brugii, a w czwartek do Antwerpii. Brugia z powodu obfitości kanałów w historycznej części miasta nazywana jest flamandzką Wenecją, więc jak można sie domyślić było tam bardzo pięknie. Zwiedziliśmy dwa muzea oraz mieliśmy okazję przepłynąć się łódką i podziwiać stare, ale za to bardzo urokliwe budynki w tym pięknym mieście. Antwerpia przywitała nas pięknym słońcem i ujmującymi widokami z wieży widokowej jednego z muzeów. Po wspólnym spacerze i zwiedzaniu muzeum Red Star Line mieliśmy czas wolny by samemu poznać zakątki miasta.

Nie ma osoby, która wróciłaby niezadowolona z wyjazdu. Każdy został miło przyjęty i spędził ten tydzień w świetnej atmosferze. W dzień wyjazdu pożegnanie się z naszymi belgijskimi rodzinami nie było łatwe, ale niestety musieliśmy w południe 18 marca wyruszyć z Mol do Eindhoven na samolot powrotny do Polski.

Drukuj

Wymiana polsko-belgijska

Emilia Fryżlewicz .

W dniach od 8 do 14 października 2016r. odbyła się polsko-belgijska wymiana uczniów. Brało w niej udział 17 uczniów z klas pierwszych i  drugich naszej szkoły oraz 16 uczniów ze szkoły Rozenberg w Mol.

Zniecierpliwieni czekaliśmy na najważniejszy dzień, czyli przyjazd Belgów. Na szczęście już w sobotę mogliśmy poznać naszych gości i zabrać ich do naszych domów. Weekend był czasem, który spędziliśmy w rodzinach goszczących, natomiast od poniedziałku ruszył program przygotowany specjalnie na przyjazd grupy belgijskiej, obfitujący w wiele atrakcji. Zaczęliśmy od oprowadzenia  gości po naszej szkole. Wspólnie uczestniczyliśmy w kilku zajęciach lekcyjnych. Następnie udaliśmy się na spacer dąbrowskimi ulicami pokazując im Muzeum Miejskie Sztygarka, Pałac Kultury Zagłębia oraz jezioro Pogoria III.

Drukuj

Wymiana polsko – belgijska

Anna Dawal .

Dnia 6 października 2013 roku do Polski zawitali belgijscy uczniowie ze szkoły Rozenberg w Mol.
Zgodnie z programem wymiany, kolejnego dnia wyruszyliśmy na anglojęzyczną sztukę do jednego z katowickich teatrów. Po obejrzeniu przedstawienia wróciliśmy do Dąbrowy Górniczej, gdzie zjedliśmy posiłek i razem z Belgami odwiedziliśmy nasze liceum. Tam oprowadziliśmy ich po szkole, aby mogli dostrzec różnice i podobieństwa między belgijską, a polską szkołą. Później zgromadziliśmy się na świetlicy szkolnej i zostaliśmy przeszkoleni przez pana profesora Tadeusza Duliasa w zakresie użycia map i orientacji w terenie, ponieważ następnego dnia czekał nas marsz na orientację. Do domu wróciliśmy dość wcześnie, ponieważ kolejny dzień zapowiadał się wyczerpująco.

Drukuj

Rewizyta w Belgii

Anna Dawal .

Po wizycie belgijskich uczniów w październiku wreszcie przyszedł czas na rewizytę. Do Mol przybyliśmy 17 marca. Zaraz po tym jak nasze stopy stanęły na belgijskiej ziemi, udaliśmy się do szkoły Rozenberg, w której uczą się „nasi Belgowie”. Przywitali nas niezwykle ciepło i zaprosili na mały poczęstunek do szkolnej stołówki. Po małym „co nieco” udaliśmy się na zwiedzanie szkoły. Po krótkim oprowadzeniu po murach Rozenberg, Belgowie podzielili nas na grupy i wspólnie graliśmy w różnorakie gry na świeżym powietrzu.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy pociągiem na wycieczkę do stolicy Belgii - Brukseli. Miasto to spodobało nam się od samego początku. Udaliśmy się spacerem na rynek, gdzie zostaliśmy podzieleni na grupy. Każda z grup dostała mapę oraz iPhone’a, który naliczał punkty za każdym razem, gdy znaleźliśmy się w miejscu wyznaczonym na mapie. Drużyna, która zebrała najwięcej punktów, oficjalnie wygrała grę i zdobyła uznanie pozostałych uczestników. Po grze mieliśmy chwilę czasu wolnego. Ostatnim punktem wizyty w Brukseli było zwiedzanie Parlamentarium. Było to dla nas ciekawe doświadczenie. Przy wejściu dostaliśmy specjalne urządzenia, które przyłożone do kodu na danej ekspozycji uaktywniały ją, dzięki czemu każdy mógł obejrzeć to, co naprawdę go interesowało. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale usatysfakcjonowani minionym dniem.

Drukuj

Wymiana polsko-belgijska – rewizyta w Belgii

Maja Osiecka III B .

Po wizycie belgijskich uczniów w październiku wreszcie przyszedł czas na rewizytę. 1-ego marca przybiliśmy do Mol. Realizacja programu przygotowanego przez Belgów miała zacząć się w poniedziałek (4 marca), a więc każdy z nas inaczej spędził weekend. Wszyscy spotkaliśmy się dopiero po weekendzie, w szkole.

Po krótkim oprowadzeniu nas po murach Rozenberg poszliśmy na pobliski plac, gdzie graliśmy w gry przygotowane przez dziewczyny z belgijskiej grupy. Zabawa była przednia. Niestety jedna z Belgijek podczas jednej z gier naderwała sobie mięsień, ale pomimo tego dzielnie brała udział w dalszej części wymiany. Po grach byliśmy trochę zmęczeni więc w ramach relaksu udaliśmy się z powrotem do szkoły, aby zobaczyć film, pt. „Loft”.

Drukuj

Wymiana z Belgią

Emilia Fryżlewicz .

W dniach 28.02 – 05.03 br. w ramach międzyszkolnej wymiany uczniów udaliśmy się do Belgii. W godzinach porannych po przylocie samolotem na lotnisko w Dortmundzie i krótkiej podróży autokarem Belgowie odebrali nas spod szkoły w Mol, skąd udaliśmy do miejsc,w których mieliśmy zamieszkać.
Ten dzień spędziliśmy z rodzinami belgijskimi.

W poniedziałek zostały zorganizowane zajęcia w szkole oraz zwiedzaliśmy miejscowość Mol.

Następnego dnia w godzinach porannych wszyscy spotkaliśmy się na dworcu kolejowym, skąd wyruszyliśmy do Antwerpii, gdzie udaliśmy się do Muzeum aan de Stroom oraz głównej siedziby fabryki produkującej najlepszą czekoladę w całej Europie.

Drukuj

Wymiana polsko-belgijska

Karolina Prusakowska .

W dniach 11-18.10.2015r. nasza szkoła ponownie gościła uczniów i nauczycieli z Beglii. W niedzielę nasi uczniowie wraz z rodzicami odebrali Belgów z lotniska w Pyrzowicach. Następnego dnia po spędzeniu dwóch godzin na lekcjach, uczniowie zwiedzili Dąbrowę, a później uczestniczyli w zajęciach plastycznych w Miejskim Ośrodku Pracy Twórczej. We wtorek Belgowie i Polacy odwiedzili Katowice, gdzie zobaczyli Muzeum Śląskie, oraz mieli okazję uczestniczyć w zajęciach językowych  w teatrze Korez.

Drukuj

Wymiana z Belgią

Emilia Fryżlewicz .

W listopadzie mieliśmy przyjemność gościć u naszych przyjaciół w Belgii. Po prawie pół roku oczekiwań Belgowie przylecieli do nas. Odebraliśmy ich z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach 8 marca razem z Panią Małgorzatą Przeździk-Zynek  oraz Emilią Fryżlewicz. Przylot mieli późno, bo o 21.10, więc z lotniska pojechaliśmy prosto do domów nabrać sił na pierwszy dzień wymiany.

W poniedziałek rano wszyscy pojechaliśmy do szkoły. Pani dyrektor Anna Ornat powitała naszych gości, a później pokazaliśmy im „Zamoyskiego” oraz zabraliśmy ich na lekcje. Po przerwie na drugie śniadanie ruszyliśmy na spacer po Dąbrowie Górniczej. Byliśmy między innymi pod Muzeum „Sztygarka”, w Centrum Handlowym „Pogoria” oraz przeszliśmy przez Park „Zielona” nad Pogorię III. Do domów wróciliśmy popołudniu. Wieczorem część grupy spotkała się przy kawie. Mimo wielu ciekawych miejsc w naszym mieście Belgom najbardziej podobały się kolorowe bloki mieszkalne. Mówi się, że każdy Belg rodzi się z cegłą w brzuchu. Każdy mieszka tam w domu. Nic więc dziwnego, że kolorowa, betonowa dżungla wzbudziła takie zafascynowanie.