BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Hello Brit School, czyli wizyta Erasmusa + w szkole Adele

Ewa Król – szkolny koordynator Erasmusa+ .

 

To był niezwykły tydzień w nietuzinkowej szkole. W dniach 18 -25.03.2018 grupa czterech szczęśliwców z Zamoyskiego, czyli Tymoteusz, Kasia, Patrycja i Natalia, pod opieką profesorów Ewy Król i Janusza Siwiorka złożyła wizytę w szacownej The Brit School for Performing Arts& Technology w Londynie. W murach tej szkoły uczyły się śpiewu: światowej sławy Adele i nieżyjąca już niestety ikona brytyjskiej muzyki ostatniej dekady – Amy Winehouse. Nasi angielscy partnerzy byli organizatorami ostatniego projektowego spotkania pracujących w Erasmusie+ szkół „Inkluzja społeczna – prawem każdego człowieka” 2015 – 2018. Przybyli na nie Belgowie, Niemcy, Polacy, Rumunii i Włosi. Naszym zadaniem było: uczyć i szkolić się oraz dzielić się wiedzą z innymi w ramach tematu „Działania uczniów na rzecz osób ze środowisk zaniedbanych społecznie i ludzi niepełnosprawnych”.

Z racji, że Brit School kształci aktorów, muzyków i tancerzy, jej wychowankowie przygotowali spektakl opowiadający o młodzieży z pewnej peryferyjnej londyńskiej dzielnicy. Widzowie byli pod wrażeniem profesjonalizmu gry aktorskiej i choreografii. Mieliśmy wrażenie, że do auli wpadła rozwrzeszczana banda nastolatków, którzy nie mają specjalnych skrupułów, żeby pokazać swojemu koledze, że nie ma tolerancji dla nikogo, kogo nie akceptuje subkulturowa grupa . Uczyliśmy się potem, jak porozumiewać się mimo różnic kulturowych i bariery językowej, aby wspólnie coś razem stworzyć.

Wszystkie szkoły partnerskie zaprezentowały rezultaty swojej pracy w projekcie. Najważniejszym działaniem było zmodyfikowanie planów swoich rodzinnych miast. Projekt „Drogi bez barier” był efektem wielomiesięcznej pracy uczniów, którzy nanosili na mapy miast: drogi, przejścia i budynki o architekturze przyjaznej dla niepełnosprawnych. Młodzi ludzie mówili, jakie bariery architektoniczne nadal utrudniają niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po danym mieście.

Uczniowie naszego liceum pokazali, jak można pomagać niepełnosprawnym, prezentując reportaż z XVII i XVIII Paraspartakiady Śląska i Zagłębia. Duże wrażenie wzbudziła także prezentacja multimedialna ostatniej edycji akcji „Szlachetna paczka”, którą w Zamoyskim pilotowały trzy wspaniałe dziewczyny Justyna, Natalia i Kasia.

Co ciekawego widzieliśmy i przeżyliśmy w Londynie i okolicy:

  • byliśmy na wyścigach chartów W Brighton i przegraliśmy 7 Funtów
  • byliśmy w Sawoyu na „Dream Girls”, reeeewelacja!!!!!
  • jedni jedli fish & chips na plaży nad brzegiem English Channel, a inni woleli china food w Chinatown
  • niektórym urok nocnej przechadzki i po Londynie popsuli rodzice, którzy właśnie wtedy wrócili z zebrania i zebrało im się na przesłuchanie

Obejrzyjcie film Patrycji Trząska o naszej wymianie, który załączamy.