BANER3
Drukuj

Wizyta w Barii – Erasmus + 2017

Admin .

W dniach 23-26.09.2017 w Castellana Grotte we Włoszech miało miejsce spotkanie koordynatorów projektu ze wszystkich krajów partnerskich. Poświęcone było ono wypracowaniu szczegółowego harmonogramu pracy w bieżącym roku, ewaluacji dotychczasowych działań i jakości współpracy grupy oraz zapoznaniu się z metodami realizacji projektu przez szkołę włoską. Dużo miejsca poświęciliśmy pracy nad nowym, kolejnym projektem, którego tytułu nie będziemy na razie zdradzać, aby nie zapeszać. Jeśli otrzymamy grant, będzie to drugi projekt w formule Erasmus+ oraz siódmy, realizowany przez grupę w składzie: Anglia, Belgia , Niemcy, Polska, Rumunia i Włochy.

Drukuj

Projekt Erasmus+ w roku szkolnym 2017/18

Admin .

Trzeci rok realizacji projektu "Inkluzja społeczna – prawem każdego człowieka" rozpoczęliśmy od przedstawienia planu pracy Radzie Pedagogicznej i społeczności uczniowskiej, a za pośrednictwem Internetu udostępniamy go, rodzicom i innym zainteresowanym stronom.

Do zadań priorytetowych zaliczamy w tym roku:

 1. Pracę z uczniami, którzy z różnych przyczyn są wykluczeni społecznie czy kulturowo.
 2. Realizację projektów zakładających pomoc osobom wykluczanym. Naszym głównym zadaniem będzie w tym względzie współorganizacja kolejnej Paraspartakiady Śląska i Zagłębia.
 3. Wzmacnianie interkulturowych kompetencji naszych uczniów poprzez samokształcenie – Biblioteka Erasmusa+.
 4. Kształtowanie wśród młodzieży postaw otwartości i gotowości pomocy osobom wykluczanym (wolontariat, warsztaty).
 5. Realizację projektu "Drogi bez barier" – opracowanie mapki dróg bez barier dla niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta.
 6. Nagranie teledysku promującego idee inkluzji społecznej.
 7. Konkurs na plakat "Nie wykluczaj i otwórz się na innych".
 8. Wizyta w szkole angielskiej w London-Croydon.

Cieszymy się bardzo, że do grupy uczniów pracujących w projekcie, dołączyli licznie uczniowie klas pierwszych i drugich. Na pewno wniosą oni nową energię i pomysły, takie odświeżenie składu grupy na pewno się bardzo przyda. Chcielibyśmy łączyć przyjemne z pożytecznym, to znaczy realizować i takie zadania projektowe, które pozwolą uczniom poznać ciekawe miejsca, spotkać się z interesującymi ludźmi i wziąć udział w nietuzinkowych imprezach kulturalnych. Zainteresowanych zapraszamy w co drugą środę na nasze spotkania warsztatowe.

Koordynatorzy projektu

Ewa Król i Michał Witkowski

 

Drukuj

Erasmus + w Bukareszcie

Dominika Tokarz .

W dniach 19-25.03.2017r. miejsce miała wymiana uczniowska w ramach europejskiego programu Erasmus+. Tym razem spotkaliśmy się w Bukareszcie, stolicy Rumunii.
             Wszystkie kraje uczestniczące w wymianie, czyli Anglia, Belgia, Niemcy, Polska, Rumunia oraz Włochy miały za zadanie przygotować prezentacje dotyczące różnych zagadnień związanych z tematem projektu "Inkluzja społeczna prawem każdego człowieka". Po stresujących wystąpieniach w poniedziałek w pełni mogliśmy oddać się poznawaniu zakątków Bukaresztu. Dzięki wycieczce po całym mieście zrozumieliśmy trudną historię kraju. Zobaczyliśmy Pałac Parlamentu- jeden z największych budynków na świecie, Pałac Wiosenny- rezydencję dyktatora Ceausescu oraz klimatyczne stare miasto. Zwiedziliśmy również zamek w Branie (najprawdopodobniej przebywał w nim Drakula!) i Pałac Peleş, który był letnią rezydencją królów. Odwiedziliśmy także szkołę dla osób niewidomych lub z wadami wzroku. Mieliśmy okazję zobaczyć jak uczą się takie osoby, a nawet z niektórymi porozmawiać.
               Wymiana była okazją do poznania innych kultur, zawarcia znajomości oraz podszlifowania języka. Gospodarze przyjęli nas wspaniale, dbali o każdy szczegół. To oni pokazali nam prawdziwy Bukareszt. Jak wiadomo, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Z ogromnym żalem opuszczaliśmy Rumunię w sobotę rano. Jest to jednak niezapomniane przeżycie, dzięki któremu mogliśmy się czegoś nauczyć.

Drukuj

Spotkanie koordynatorów w Neunkirchen w dniach 26-29.09.2016

Admin .

W dniach od 26 do 28 września 2016 w Edith-Stein-Schule w Neunkirchen w Niemczech spotkali się koordynatorzy ze wszystkich szkół partnerskich, które realizują projekt „Inkluzja – prawem każdego człowieka”. Z naszej strony wzięli w nim udział koordynatorzy: Ewa Król i Michał Witkowski.  Celem spotkania było opracowanie szczegółowego harmonogramu działań i spotkań grupy w roku szkolnym 2016/17 oraz ewaluacja pierwszego roku projektu z uwzględnieniem mocnych i słabych stron współpracy partnerów. Koordynatorzy ustalili przydział zadań, które będą realizowane w roku 2016/17 oraz omówili przewidywane rezultaty cząstkowe i końcowe projektu.
Do najważniejszych zadań w bieżącym roku szkolnym należą:

Drukuj

Seminarium międzynarodowe w Polsce w terminie 10 – 16.04.2016

Ewa Król .

W dniu 13.04.2016 miało miejsce seminarium międzynarodowe (w ramach projektu Erasmus plus) poświęcone definicji inkluzji na gruncie na gruncie etyki, prawa, nauk społecznych i polityki. W pierwszej  części spotkania Pani profesor Krystyna Faliszek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego wygłosiła wykład „Inkluzja społeczna”. W drugiej części seminarium uczniowie ze szkół partnerskich z: Polski, Włoch, Niemiec, Anglii i Rumunii zaprezentowali wyniki półrocznej pracy nad projektem, tj. sześć tematów poświęconych teoretycznym założeniom inkluzji:

 1. Czym różnią się od siebie: inkluzja,  integracja, wykluczenie, separacja.
 2. Definicja inkluzji.
 3. Koncepcja inkluzji w ujęciu historycznym.
 4. Inkluzja w aspekcie obowiązującego ustawodawstwa i praw człowieka.
 5. Inkluzja z etycznego punktu widzenia.
 6. Inkluzja w świetle Konwencji ONZ.
 7. Społeczne i strukturalne wymogi inkluzji.
Drukuj

Erasmus Plus w Belgii

Michał Witkowski .

Między 12 a 14 października 2015 roku w Belgii, w miejscowości Liege odbyło się spotkanie koordynatorów projektu Erasmus Plus. Szkoła z Belgii gościła przedstawicieli 5 państw: Polski, Niemiec, Włoch, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Podzielono zadania między poszczególne szkoły partnerskie i opracowano harmonogram prac na projektem. Ustalo również termin spotkania w Polsce na 11-17 kwietnia 2016 roku. Odwiedzą nas wtedy uczniowie ze szkół partnerskich. Projekt będzie trwał 3 lata i wzbogaci nas o nowe doświadczenia i przysporzy na nowej wiedzy.

Drukuj

Zamoyski rusza z programem Erasmus+

Ewa Król .

erasmuslogoJest nam bardzo miło podzielić się z nauczycielami i uczniami dobrą wiadomością, że nasza grupa partnerska otrzymała grant w ramach programu Erasmus+ i  od września 2015 do września 2018 będziemy realizować temat „Inklusion – ein Menschenrecht”, czyli „Inkluzja – prawem każdego człowieka".

W ramach tego projektu będzie współpracowało pięć szkół, wszystkie to nasi wieloletni partnerzy: koordynator - Akademie für Erzieher, Bischöfliche Fachschule für Sozialpädagogik z Neunkirchen w Niemczech, Istituto Tecnico Industriale Statale Luigi Dell'Erba z Castellana Grotte we Włoszech, Scoala Superioara Comerciala Nicolae Kretzulescu z Bukaresztu w Rumunii, The BRIT School for Performing Arts & Technology z Londynu w Anglii, Athénée Communal Maurice Destenay z Liege w Belgii oraz  V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. J. Zamoyskiego z Dąbrowie Górniczej.