Erasmus + w Bukareszcie

Dominika Tokarz .

W dniach 19-25.03.2017r. miejsce miała wymiana uczniowska w ramach europejskiego programu Erasmus+. Tym razem spotkaliśmy się w Bukareszcie, stolicy Rumunii.
             Wszystkie kraje uczestniczące w wymianie, czyli Anglia, Belgia, Niemcy, Polska, Rumunia oraz Włochy miały za zadanie przygotować prezentacje dotyczące różnych zagadnień związanych z tematem projektu "Inkluzja społeczna prawem każdego człowieka". Po stresujących wystąpieniach w poniedziałek w pełni mogliśmy oddać się poznawaniu zakątków Bukaresztu. Dzięki wycieczce po całym mieście zrozumieliśmy trudną historię kraju. Zobaczyliśmy Pałac Parlamentu- jeden z największych budynków na świecie, Pałac Wiosenny- rezydencję dyktatora Ceausescu oraz klimatyczne stare miasto. Zwiedziliśmy również zamek w Branie (najprawdopodobniej przebywał w nim Drakula!) i Pałac Peleş, który był letnią rezydencją królów. Odwiedziliśmy także szkołę dla osób niewidomych lub z wadami wzroku. Mieliśmy okazję zobaczyć jak uczą się takie osoby, a nawet z niektórymi porozmawiać.
               Wymiana była okazją do poznania innych kultur, zawarcia znajomości oraz podszlifowania języka. Gospodarze przyjęli nas wspaniale, dbali o każdy szczegół. To oni pokazali nam prawdziwy Bukareszt. Jak wiadomo, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Z ogromnym żalem opuszczaliśmy Rumunię w sobotę rano. Jest to jednak niezapomniane przeżycie, dzięki któremu mogliśmy się czegoś nauczyć.

Spotkanie koordynatorów w Neunkirchen w dniach 26-29.09.2016

W dniach od 26 do 28 września 2016 w Edith-Stein-Schule w Neunkirchen w Niemczech spotkali się koordynatorzy ze wszystkich szkół partnerskich, które realizują projekt „Inkluzja – prawem każdego człowieka”. Z naszej strony wzięli w nim udział koordynatorzy: Ewa Król i Michał Witkowski.  Celem spotkania było opracowanie szczegółowego harmonogramu działań i spotkań grupy w roku szkolnym 2016/17 oraz ewaluacja pierwszego roku projektu z uwzględnieniem mocnych i słabych stron współpracy partnerów. Koordynatorzy ustalili przydział zadań, które będą realizowane w roku 2016/17 oraz omówili przewidywane rezultaty cząstkowe i końcowe projektu.
Do najważniejszych zadań w bieżącym roku szkolnym należą:

Seminarium międzynarodowe w Polsce w terminie 10 – 16.04.2016

Ewa Król .

W dniu 13.04.2016 miało miejsce seminarium międzynarodowe (w ramach projektu Erasmus plus) poświęcone definicji inkluzji na gruncie na gruncie etyki, prawa, nauk społecznych i polityki. W pierwszej  części spotkania Pani profesor Krystyna Faliszek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego wygłosiła wykład „Inkluzja społeczna”. W drugiej części seminarium uczniowie ze szkół partnerskich z: Polski, Włoch, Niemiec, Anglii i Rumunii zaprezentowali wyniki półrocznej pracy nad projektem, tj. sześć tematów poświęconych teoretycznym założeniom inkluzji:

1. Czym różnią się od siebie: inkluzja,  integracja, wykluczenie, separacja.
  2. Definicja inkluzji.
  3. Koncepcja inkluzji w ujęciu historycznym.
  4. Inkluzja w aspekcie obowiązującego ustawodawstwa i praw człowieka.
  5. Inkluzja z etycznego punktu widzenia.
  6. Inkluzja w świetle Konwencji ONZ.
  7. Społeczne i strukturalne wymogi inkluzji.

Erasmus Plus w Belgii

Michał Witkowski .

Między 12 a 14 października 2015 roku w Belgii, w miejscowości Liege odbyło się spotkanie koordynatorów projektu Erasmus Plus. Szkoła z Belgii gościła przedstawicieli 5 państw: Polski, Niemiec, Włoch, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Podzielono zadania między poszczególne szkoły partnerskie i opracowano harmonogram prac na projektem. Ustalo również termin spotkania w Polsce na 11-17 kwietnia 2016 roku. Odwiedzą nas wtedy uczniowie ze szkół partnerskich. Projekt będzie trwał 3 lata i wzbogaci nas o nowe doświadczenia i przysporzy na nowej wiedzy.

Zamoyski rusza z programem Erasmus+

Ewa Król .

erasmuslogoJest nam bardzo miło podzielić się z nauczycielami i uczniami dobrą wiadomością, że nasza grupa partnerska otrzymała grant w ramach programu Erasmus+ i  od września 2015 do września 2018 będziemy realizować temat „Inklusion – ein Menschenrecht”, czyli „Inkluzja – prawem każdego człowieka".

W ramach tego projektu będzie współpracowało pięć szkół, wszystkie to nasi wieloletni partnerzy: koordynator - Akademie für Erzieher, Bischöfliche Fachschule für Sozialpädagogik z Neunkirchen w Niemczech, Istituto Tecnico Industriale Statale Luigi Dell'Erba z Castellana Grotte we Włoszech, Scoala Superioara Comerciala Nicolae Kretzulescu z Bukaresztu w Rumunii, The BRIT School for Performing Arts & Technology z Londynu w Anglii, Athénée Communal Maurice Destenay z Liege w Belgii oraz  V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. J. Zamoyskiego z Dąbrowie Górniczej.