BANER3

Nowe spojrzenie na starą historię

Milena Jamrocha.

13 stycznia 2017 r. z inicjatywy biblioteki szkolnej uczniowie kilku klas naszej szkoły wzięli udział w spektaklu "Romeo i Julia" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl na podstawie dramatu Williama Szekspira, który wszyscy dobrze znamy, doskonale wyreżyserował aktor młodego pokolenia Marcin Hycnar. Jak wiadomo, w tym dramacie nie możemy spodziewać się szczęśliwego zakończenia. Stare urazy i rodowa nienawiść doprowadzają zakochanych do samobójczej śmierci, od której nie ma już odwrotu. A jednak nie była to kolejna sztampowa, nudna inscenizacja lektury szkolnej, wprost przeciwnie, było to odtworzenie historii na nowo, nadanie jej nowego życia.Kochankowie z Werony przedstawieni są we współczesnych realiach, tańczą do dyskotekowej muzyki i ubierają się jak dzisiejsi nastolatkowie. Trafnie w tych rolach obsadzeni Marcin Wojciechowski (Romeo) i Ewa Jakubowicz (Julia) emanowali energią i świeżością, autentycznie wprowadzając widza w klimat przedstawianej historii. Na szczególne wyróżnienie zasługują jednak Marcin Sianko (Merkucjo) i Daniel Malchar (Benvolio), ponieważ to właśnie kreowane przez nich postaci rozśmieszały publikę (jak np. brawurowo śpiewane falsetem przeboje Bee Gees), dostarczały dużo skrajnych emocji oraz nadawały charakteru całości. Na gromkie brawa zasługuje także choreograf Marcin Prusak, ponieważ partie taneczne stały się wyjątkowym atutem spektaklu. Muzyka była umiejętnie dobrana, a choreografia budziła zachwyt. Dodatkowo, dzięki staraniom naszych pań bibliotekarek, mieliśmy możliwość oglądania tego widowiska z pierwszych rzędów, w związku z czym wszystko przemawiało do nas bardziej i lepiej mogliśmy wczuć się w to, co działo się na scenie.Opuściliśmy Teatr pełni zachwytu i zdumienia spowodowanego tym, w jak przystępny i atrakcyjny sposób została odtworzona ta powszechnie przecież znana historia.