baner
Drukuj

Integracja szkolna

.

Szkoła jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W latach 2003/2004 do 2011/2012 funkcjonowały oddziały integracyjne, do których uczęszczali uczniowie niepełnosprawni. Aktualnie szkoła przyjmuje uczniów niepełnosprawnych do wszystkich oddziałów na zasadach zgodnych z regulaminem rekrutacji obowiązującym wszystkich kandydatów.
Od 2000 roku VLO jest jednym z głównych  współorganizatorów Paraspartakaidy Śląska i Zagłębia, imprezy organizowanej cyklicznie z udziałem około 400 niepełnosprawnych uczestników z ośrodków szkolno-wychowawczych i opiekuńczych. Od 2009 roku kolejni prezydenci RP fundują puchar dla zwycięskiego ośrodka.

Puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymali na Paraspartakiadzie Śląska i Zagłębia
2008 - Specjalny  Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej (za trzykrotne zajęcie pierwszego miejsca w Paraspartakiadzie)
2009 - Specjalny Ośrodek Wychowawczy nr 2 w Bytomiu
2010 - Stowarzyszenie Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym Dabrowa Górnicza
2011 - Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Sosnowcu (1 miejsce w dwóch kategoriach wiekowych w poprzedniej Paraspartakiadzie)
2012 - Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Gołuchowicach.
2013 - Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu.
2014 - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie
2015 - Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. Karola Wojtyły w Mysłowicach

 

XIV Paraspartakiada Śląska i Zagłębia - 2013
VII Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych,

 

XIII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia - 2012
VI Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych,

 

XII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia - 2011
V Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych,

 

XI Paraspartakiada Śląska i Zagłębia - 2010
IV Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych,

 

 
X Paraspartakiada - 2009 - zobacz więcej zdjęć
III Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych - zobacz więcej zdjęć

 

int10
IX Paraspartakiada - 2008
II Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych
przeczytaj artykuł zobacz więcej zdjęć

int8
VIII Paraspartakiada - 2007
zobacz więcej zdjęć

int4
VII Paraspartakiada - 2006
zobacz więcej zdjęć

int5
VI Paraspartakiada - 2005
zobacz więcej zdjęć

int6
V Paraspartakiada - 2004
zobacz więcej zdjęć

int1
IV Paraspartakiada - 2003

Paraspartakiada ma stałe miejsce w kalendarzu imprez organizowanych w naszym mieście, dzięki V Liceum Ogólnokształcącemu oraz Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. W organizowaniu Paraspartakiady pomaga także Urząd Miejski. Współorganizatorem jest także Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym NEURON. Impreza jest objęta honorowym patronatem prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza, biskupa sosnowieckiego i śląskiego kuratora oświaty.

Geneza Paraspartakiady

W 2000 roku wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży zorganizowaliśmy Jubileusz Dzieci. Na to spotkanie przybyły również osoby niepełnosprawne, które w tłumie uczestników nie zostały jednak zauważone. Organizatorzy postanowili w następnym roku zainicjować cykl imprez i spotkań dla młodzieży niepełnosprawnej i ich zdrowych rówieśników .W ten sposób zrodziła się idea Paraspartakiady Śląska i Zagłębia, w której co roku bierze udział coraz większa liczba uczestników. W 2006 roku frekwencja była rekordowo duża. Na paraspartakiadę przybyli niepełnosprawni zawodnicy z województwa śląskiego a także małopolskiego. Poznając problemy osób niepełnosprawnych oraz bariery, które uniemożliwiają im funkcjonowanie w społeczeństwie postanowiliśmy powołać Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych, które, mamy nadzieję, da odpowiedź na pytanie, co należy czynić, aby osoby niepełnosprawne mogły realizować siebie oraz swoje życiowe marzenia.

Wyjazd do Rzymu

W listopadzie 1999 roku nasza młodzież oraz dwóch nauczycieli wyjechało do Rzymu. Punktem centralnym tego wyjazdu było osobiste spotkanie z Ojcem św. Janem Pawłem II, który pozdrowił i pobłogosławił nasze liceum. Wyjazd odbył się dzięki pomocy księdza biskupa Adama Śmigielskiego ordynariusza diecezji sosnowieckiej.

int2
zobacz więcej zdjęć


W 2005 roku po raz kolejny udaliśmy się do Rzymu. Odwiedzając Wieczne Miasto spotkaliśmy się z ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej Hanną Suchocką oraz Michałem Radlickim. Najważniejszym punktem wyjazdu było spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który serdecznie pozdrowił całą społeczność naszej szkoły.. Oprócz Rzymu zwiedziliśmy Monte Cassino, Asyż oraz Wenecję.

Wyjazd do Lourdes

W 2000 roku udaliśmy się do Lourdes we Francji. Po drodze odwiedziliśmy Włochy oraz Niemcy, duże wrażenie zrobił na naszej młodzieży Paryż ze swoim wdziękiem. Wyjazd ten zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej.

int3
zobacz więcej zdjęć