BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Owacje na stojąco dla grupy teatralnej Prima Sort

Ewa Pawik, zdjęcia Konrad Tułak .

7 marca 2017 r. na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wystąpiła w debiutanckim spektaklu pt. „Dziwne przypadki” grupa teatralna Prima Sort, którą tworzą uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Przedstawienie powstało we współpracy z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W tym dniu gośćmi honorowymi obydwu instytucji byli: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza pan Zbigniew Podraza, Zastępca Prezydenta Miasta pan Marcin Bazylak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej pan Marek Węgrzynowicz, radni, dyrektorzy oraz przedstawiciele placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych i pomocy społecznej. Na widowni zasiedli także rodzice, uczniowie oraz inne osoby, które zechciały przyjść, aby obejrzeć spektakl. Grupa teatralna Prima Sort została założona w październiku 2016 roku. W obecnej chwili należy do niej prawie 30 osób. Opiekunem grupy jest pani Ewa Pawik. Inscenizacja spektaklu była jednym z zadań Ogólnopolskiego Konkursu "Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka" organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, w którym placówka może uzyskać tytuł szkoły promującej działalność teatralną. Do tego konkursu V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego przystąpiło w 2016 roku. W związku z nim uczniowie szkoły wykonali już prawie wszystkie zadania będące integralną jego częścią, m.in.: wzięli udział w kilku prelekcjach prowadzonych przez znawców tematu, które dotyczyły pozytywnych oddziaływań sztuki na rozwój osobowości młodego człowieka, konkurowali z sobą w ramach dwóch szkolnych konkursów: wiedzy o teatrze i wiedzy o aktorze, napisali recenzję sztuki teatralnej, zorganizowali konkurs recytatorski oraz konkurs talentów, wreszcie – przygotowali plakat promujący spektakl teatralny. Wszystkie zadania zostały ocenione przez organizatora konkursu na maksymalną ilość punktów. Jednym (a zarazem najtrudniejszym pod względem logistycznym) z zadań była inscenizacja spektaklu teatralnego.

Przedstawienie realizowane było także w ramach programu Erasmus Plus – tytuł projektu „Inkluzja społeczna prawem każdego człowieka” i częściowo wsparty finansowo z tego programu.

Sztuka "Dziwne przypadki" oparta została na motywach powieści "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa. Wybór dzieła literackiego nie był przypadkowy. Adaptacja klasyki literatury światowej i zarazem jednej z najważniejszych powieści XX wieku stworzyła możliwość wystąpienia na scenie wszystkim uczniom zainteresowanym działalnością teatralną. Twórcy widowiska świadomie zrezygnowali z niektórych powieściowych wątków, a mimo to stworzyli inscenizację szeroko zakrojoną, której integralnymi komponentami stały się różne artystyczne niespodzianki w wykonaniu młodych talentów: akcja rozgrywała się niemal symultanicznie na scenie głównej i przed kurtyną, a nawet na balkonie, widzowie zobaczyli spektakl okraszony śpiewem, układami choreograficznymi oraz sztuczkami iluzjonistycznymi. Autorzy spektaklu w konsekwentny sposób dążyli do koherencji środków – od ekspresyjnej gry aktorskiej przez scenografię po muzykę, tak, aby wszystko stanowiło integralną całość.

Obsada:
Mistrz – Michał Pytel, Małgorzata – Klaudia Rogut, Woland – Michał Siwiec, Azazello – Zuzanna Bogdziun, Behemot – Olga Matuszek, Hella – Patrycja Trząska, Korowiow – Alicja Witkoś, Berlioz – Gabriel Czyż, Iwan Bezdomny – Maciej Kokot oraz Karolina Cieśla, Marta Czajkowska, Karolina Dej, Liliana Jagiełło, Nadia Jędryka, Weronika Koza, Aleksandra Lichołap, Natalia Łubek, Marta Matusiak Weronika Mordziołek, Aleksandra Papaj, Agnieszka Sitko, Dominika Solmińska, Kornelia Tryjańska, Adrianna Turek, Zuzanna Zielińska.

Współpraca multimedialna: Katarzyna Czekaj, Dominika Tokarz, Dawid Kita, Mateusz Lorens, Kacper Krupa

Scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik

To wspaniałe widowisko spotkało się z niezwykle przychylnymi recenzjami widzów oraz gratulacjami, w tym od Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza pana Zbigniewa Podrazy, który stwierdził, że przedstawienie zasługuje na szóstkę z plusem. Na stronie internetowej Pałacu Kultury Zagłębia pani Iga Długokęcka napisała: "Nie sposób opisać tego, co działo się na scenie – trzeba to po prostu... zobaczyć. Osobiście jestem pod wrażeniem całości, a przede wszystkim ruchu scenicznego i nawiązań do świata współczesnego – mówi Marek Wesołowski, fotograf towarzyszący PKZ podczas wielu wydarzeń artystycznych". Zanim publiczność opuściła Salę Teatralną, na portalach społecznościowych ukazały się pierwsze opinie i zdjęcia ze spektaklu. To wielki wspólny sukces grupy Prima Sort i Pałacu Kultury Zagłębia…. Ale nie mogło być inaczej, przecież nad spektaklem pracowała – można by rzec – rodzina ludzi kochających sztukę.