BANERWYNIKIMATURY
Drukuj

Po naszym spektaklu napisano o nas na stronie Pałacu Kultury Zagłębia

Ewa Pawik .

pkz logo                       prima sort logo

Wczoraj na deskach Sali Teatralnej PKZ miał miejsce kolejny ze spektakli teatralnych w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego Prima Sort, działającego w V Liceum Ogólnokształcącym im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej.

Sztuka "Mąż zmarł, ale już mu lepiej" autorstwa Izabeli Degórskiej zapełnił największą z pałacowych sal, a uczniowie zachwycili swoją grą aktorską przybyłych widzów. Spektakl, który opierał się na zabawnych nieporozumieniach i zwrotach akcji, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony publiczności, a to dowód na to, że w naszym mieście dorastają przyszłe gwiazdy filmu i teatru, co ogromnie cieszy.

Autor: Olaf Otwinowski

Bardzo dziękujemy za świetną recenzję!

Drukuj

Zagrali spektakl, zebrali oklaski

Ewa Pawik/Zdjęcia: Konrad Tułak .

Nawet kilka sekund Szkolne Koło Teatralne Prima Sort nie czekało na żywiołową reakcję publiczności po inscenizacji spektaklu "Mąż zmarł, ale już mu lepiej" Izabeli Degórskiej. Co było przyczyną kolejnego scenicznego sukcesu? Nasi szkolni aktorzy precyzyjnie zgrani, z młodzieńczą energią, lekkością i zaangażowaniem ożywili powołaną przez autorkę do scenicznego życia galerię typów ludzkich tak dobrze znanych nam wszystkim. Świetny tekst, aktualne przesłanie komedii i wspaniała oprawa sceniczna Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej (współorganizatora spektaklu) zagwarantowały licznie zgromadzonym widzom ogromną dawkę emocji i udaną zabawę wieczorem 21 listopada 2017 roku. Warto dodać, że nad udźwiękowieniem spektaklu koło teatralne współpracowało z panem Tomkiem Skutą – basistą dąbrowskiego zespołu rockowego Curly Heads.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy tego wieczoru byli z nami. Dziękujemy za złożone nam gratulacje i wyrazy uznania, które usłyszeliśmy po przedstawieniu.

O inscenizacji można również przeczytać na:

stronie PKZ
http://www.palac.art.pl/pl/aktualnosci/kolejny-spektakl-w-wykonaniu-uczniow

stronie autorki sztuki – pani Izabeli Degórskiej
http://www.degorska.art.pl/Informacje%20o%20realizacjach%20amatorskich%20DOROSLI.html

stronie Na Zagłębiu
http://www.nazaglebiu.pl/2017/11/18/spektakl-maz-zmarl-juz-mu-lepiej-pkz/

Drukuj

Szkolne Koło Teatralne Prima Sort zagra w Pałacu Kultury Zagłębia

Ewa Pawik .

We wtorek 21 listopada 2017 roku po raz kolejny w Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Szkolne Koło Teatralne Prima Sort składające się z uczniów naszego liceum. Ponowna inscenizacja sztuki Izabeli Degórskiej "Mąż zmarł, ale już mu lepiej" będzie odpowiedzią na ogromne zainteresowanie czarną komedią ze strony widzów.

Spektakl został przygotowany w budynku szkoły, a dzięki udostępnieniu sali teatralnej Pałac Kultury Zagłębia stał się współorganizatorem przedsięwzięcia. Spotkanie z szerokim gronem publiczności i występ na dużej scenie mają na celu podwyższenie poziomu artystycznego prezentowanego spektaklu, inspirowanie zespołu teatralnego do dalszej twórczej działalności oraz podniesienie umiejętności aktorskich młodych ludzi.

Inscenizacja powstała w celach edukacyjnych, bo – jak wiadomo – zajęcia artystyczne stanowią istotną sferę pracy dydaktyczno-wychowawczej – podkreśla reżyser przedstawienia i opiekun SKT Prima Sort pani Ewa Pawik. Młodzi ludzie należący do grupy, dla których teatr nie jest profesją, uprawiają go z zamiłowaniem, niekomercyjnie, czasami nawet kosztem wyrzeczeń. Teatr ich jednoczy, tworzy zespół, stając się lekcją współpracy, wzajemnego zaufania i odpowiedzialności. To także często walka z własnymi słabościami i jednocześnie dążenie do wyrażenia siebie. Dla nas wszystkich teatr to radość tworzenia.

Zaskakujące przedstawienie „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”, odczytane zostało przez grupę jako groteskowy obraz rzeczywistości, która nas otacza. Na zdjęciach: próba przed spektaklem. Autor zdjęć: Konrad Tułak.

Drukuj

W prasie o grupie teatralnej Prima Sort

Ewa Pawik .

W jednym z numerów gazety "InfoDG" ukazał się obszerny wywiad z panią Ewą Pawik na temat powstania grupy teatralnej Prima Sort i sukcesie spektaklu „Dziwne przypadki”. Wywiad dotyczył m. in. naboru do grupy i środków, które służyły zainteresowaniu młodzieży trudnym repertuarem. Jak podkreśliła założycielka grupy, w V LO uczy się młodzież nie tylko utalentowana w różnych dziedzinach, ale także osiągająca wysokie wyniki nauczania. Edukacja na wysokim poziomie (jako priorytet) i uzdolnienia – oto klucz do sukcesów uczniów tej szkoły.

Drukuj

W prasie o grupie teatralnej Prima Sort

Ewa Pawik .

W jednym z numerów gazety "InfoDG" ukazał się obszerny wywiad z panią Ewą Pawik na temat powstania grupy teatralnej Prima Sort i sukcesie spektaklu „Dziwne przypadki”. Wywiad dotyczył m. in. naboru do grupy i środków, które służyły zainteresowaniu młodzieży trudnym repertuarem. Jak podkreśliła założycielka grupy, w V LO uczy się młodzież nie tylko utalentowana w różnych dziedzinach, ale także osiągająca wysokie wyniki nauczania. Edukacja na wysokim poziomie (jako priorytet) i uzdolnienia – oto klucz do sukcesów uczniów tej szkoły.

Drukuj

Napisali do nas, napisali o nas po premierze spektaklu "Dziwne przypadki"

Ewa Pawik .

prima sort mini

W imieniu szkolnej grupy teatralnej Prima Sort oraz własnym składam Państwu wyrazy najserdeczniejszych podziękowań za wszystkie słowa uznania i gratulacje kierowane przez Państwa do nas w różny sposób i w różnej formie: osobiście, drogą internetową i na piśmie. Cieszę się, że wspólnie nami przeżyli Państwo tę przygodę, której od stuleci patronuje Melpomena. Wiele zawdzięczamy scenie teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i osobom, dla których jest ona miejscem artystycznej aktywności! Informacje po przedstawieniu premierowym ukazały się także między innymi na stronie Pałacu Kultury Zagłębia, portalu internetowym dabrowagornicza.naszemiasto.pl oraz w Dzienniku Zachodnim.  

Ewa Pawik – reżyser

dz mini

Drukuj

Owacje na stojąco dla grupy teatralnej Prima Sort

Ewa Pawik, zdjęcia Konrad Tułak .

7 marca 2017 r. na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wystąpiła w debiutanckim spektaklu pt. „Dziwne przypadki” grupa teatralna Prima Sort, którą tworzą uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Przedstawienie powstało we współpracy z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W tym dniu gośćmi honorowymi obydwu instytucji byli: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza pan Zbigniew Podraza, Zastępca Prezydenta Miasta pan Marcin Bazylak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej pan Marek Węgrzynowicz, radni, dyrektorzy oraz przedstawiciele placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych i pomocy społecznej. Na widowni zasiedli także rodzice, uczniowie oraz inne osoby, które zechciały przyjść, aby obejrzeć spektakl. Grupa teatralna Prima Sort została założona w październiku 2016 roku. W obecnej chwili należy do niej prawie 30 osób. Opiekunem grupy jest pani Ewa Pawik. Inscenizacja spektaklu była jednym z zadań Ogólnopolskiego Konkursu "Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka" organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, w którym placówka może uzyskać tytuł szkoły promującej działalność teatralną. Do tego konkursu V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego przystąpiło w 2016 roku. W związku z nim uczniowie szkoły wykonali już prawie wszystkie zadania będące integralną jego częścią, m.in.: wzięli udział w kilku prelekcjach prowadzonych przez znawców tematu, które dotyczyły pozytywnych oddziaływań sztuki na rozwój osobowości młodego człowieka, konkurowali z sobą w ramach dwóch szkolnych konkursów: wiedzy o teatrze i wiedzy o aktorze, napisali recenzję sztuki teatralnej, zorganizowali konkurs recytatorski oraz konkurs talentów, wreszcie – przygotowali plakat promujący spektakl teatralny. Wszystkie zadania zostały ocenione przez organizatora konkursu na maksymalną ilość punktów. Jednym (a zarazem najtrudniejszym pod względem logistycznym) z zadań była inscenizacja spektaklu teatralnego.

Przedstawienie realizowane było także w ramach programu Erasmus Plus – tytuł projektu „Inkluzja społeczna prawem każdego człowieka” i częściowo wsparty finansowo z tego programu.

Sztuka "Dziwne przypadki" oparta została na motywach powieści "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa. Wybór dzieła literackiego nie był przypadkowy. Adaptacja klasyki literatury światowej i zarazem jednej z najważniejszych powieści XX wieku stworzyła możliwość wystąpienia na scenie wszystkim uczniom zainteresowanym działalnością teatralną. Twórcy widowiska świadomie zrezygnowali z niektórych powieściowych wątków, a mimo to stworzyli inscenizację szeroko zakrojoną, której integralnymi komponentami stały się różne artystyczne niespodzianki w wykonaniu młodych talentów: akcja rozgrywała się niemal symultanicznie na scenie głównej i przed kurtyną, a nawet na balkonie, widzowie zobaczyli spektakl okraszony śpiewem, układami choreograficznymi oraz sztuczkami iluzjonistycznymi. Autorzy spektaklu w konsekwentny sposób dążyli do koherencji środków – od ekspresyjnej gry aktorskiej przez scenografię po muzykę, tak, aby wszystko stanowiło integralną całość.

Obsada:
Mistrz – Michał Pytel, Małgorzata – Klaudia Rogut, Woland – Michał Siwiec, Azazello – Zuzanna Bogdziun, Behemot – Olga Matuszek, Hella – Patrycja Trząska, Korowiow – Alicja Witkoś, Berlioz – Gabriel Czyż, Iwan Bezdomny – Maciej Kokot oraz Karolina Cieśla, Marta Czajkowska, Karolina Dej, Liliana Jagiełło, Nadia Jędryka, Weronika Koza, Aleksandra Lichołap, Natalia Łubek, Marta Matusiak Weronika Mordziołek, Aleksandra Papaj, Agnieszka Sitko, Dominika Solmińska, Kornelia Tryjańska, Adrianna Turek, Zuzanna Zielińska.

Współpraca multimedialna: Katarzyna Czekaj, Dominika Tokarz, Dawid Kita, Mateusz Lorens, Kacper Krupa

Scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik

To wspaniałe widowisko spotkało się z niezwykle przychylnymi recenzjami widzów oraz gratulacjami, w tym od Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza pana Zbigniewa Podrazy, który stwierdził, że przedstawienie zasługuje na szóstkę z plusem. Na stronie internetowej Pałacu Kultury Zagłębia pani Iga Długokęcka napisała: "Nie sposób opisać tego, co działo się na scenie – trzeba to po prostu... zobaczyć. Osobiście jestem pod wrażeniem całości, a przede wszystkim ruchu scenicznego i nawiązań do świata współczesnego – mówi Marek Wesołowski, fotograf towarzyszący PKZ podczas wielu wydarzeń artystycznych". Zanim publiczność opuściła Salę Teatralną, na portalach społecznościowych ukazały się pierwsze opinie i zdjęcia ze spektaklu. To wielki wspólny sukces grupy Prima Sort i Pałacu Kultury Zagłębia…. Ale nie mogło być inaczej, przecież nad spektaklem pracowała – można by rzec – rodzina ludzi kochających sztukę.

Drukuj

Szkolny Konkurs Recytatorski o tytuł Mistrza Recytacji

mgr Ewa Pawik, mgr Iwona Woźniak .

Zapraszamy młodzież naszej szkoły do udziału w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w dwóch kategoriach: języku polskim i w języku angielskim. Planowany termin konkursu:  8 grudnia 2016 roku. Szczegóły (m.in.: informacje  dotyczące repertuaru oraz procedury zgłoszeń) – w regulaminie.

Drukuj

Zamoyski i teatr – Patron naszej szkoły jako mecenas artystów

Ewa Pawik .

zamoyski odprawaNa długiej licie zasług Jana Zamoyskiego dla polskiej kultury należy wyszczególnić jego wkład w rozwój dramaturgii i teatru.
Dnia 29 grudnia 1577 r. odbył się w Białej, w posiadłości Radziwiłłów, ślub podkanclerzego koronnego Jana Zamoyskiego z córką Mikołaja Radziwiłła zwanego Czarnym – Krystyną. Dwa tygodnie po ślubie nastąpiły uroczyste przenosiny młodej pary do domu pana młodego. Tę uroczystość przygotowywał już sam Zamoyski i postanowił uświetnić ją w sposób szczególny. Wiedząc o tym, że jego przyjaciel, poeta Jan Kochanowski, ma w swoich papierach rękopis nie publikowanej dotąd  tragedii, zapragnął, by jej wystawienie stało się jednym z punktów programu uroczystości, która miała odbyć się w Jazdowie (dziś Ujazdów, dzielnica Warszawy).

Prapremiera sztuki miała wspaniałą oprawę. Odbyła się 12 stycznia 1578 roku w obecności króla Stefana Batorego i królowej Anny Jagiellonki, dworu królewskiego, senatorów przybyłych do Warszawy na sejm oraz innych wybitnych osób. Ślub podkanclerzego (niebawem kanclerza) był wydarzeniem towarzysko-państwowym i temu zawdzięczamy informacje o prapremierze „Odprawy”.

Nad inscenizacją dramatu czuwał humanista i medyk Wojciech Oczko. Możemy przypuszczać, że w styczniu przedstawienie nie odbyło się na podwórcu dworu w Jazdowie, lecz w którejś z obszernych komnat i że zapewne była to próba wykorzystania doświadczeń włoskiego teatru.

Nie wiemy wprawdzie nic o szczegółach dekoracji, o towarzyszącej spektaklowi muzyce, o występujących w nim aktorach (tu możemy tylko przypuszczać, że nie byli to aktorzy zawodowi i że zgodnie z przyjętym w epoce zwyczajem role kobiece grali chłopcy) ani o kostiumach, w których występowali, ale znając wielką zapobiegliwość, jaką w podobnych okolicznościach wykazywał zawsze Zamoyski, nietrudno przypuszczać, że zadbał o możliwie najstaranniejsze przygotowanie przedstawienia.

Przebieg i klimat sztuki utrwalił na piśmie uczestnik uroczystości weselnych i spektaklu, historyk i biograf Zamoyskiego, Reinhold Heidenstein.

„Odprawa posłów” greckich jest pierwszą i zarazem najdoskonalszą humanistyczną tragedią, która zapoczątkowała szerszą działalność teatru na dworze królewskim i na dworach magnackich.

Także w 1578 roku „Odprawa” została w Warszawie po raz pierwszy ogłoszona drukiem (jest to zatem pierwszy datowany druk warszawski).

Wydanie tragedii poprzedza list dedykacyjny do Zamoyskiego, pisany przez Kochanowskiego w Czarnolesie dnia 22 grudnia 1577 roku, w którym między innymi czytamy: „ Memu miłościwemu Panu, Jego Mści Panu, Panu Janowi Zamoyskiemu z Zamościa, Podkanclerzemu Koronnemu etc., etc. Służby swe w łaskę W.M. mego miłościwego Pana zalecam”.

„Odprawa” jest utworem całkowicie oryginalnym, to znaczy, że nie ma w literaturze światowej tekstu, który byłby dla niego bezpośrednim wzorem, choć temat zaczerpnął autor z literatury antycznej.

Bibliografia:
Por. Ziomek Jerzy. „Renesans”. Warszawa: PWN, 1996, s. 298-301.
Por. Sokolski Jacek. „Wstęp” [do]: Jan Kochanowski. „Odprawa posłów greckich”. Wrocław i in.: Ossolineum, 1985, s. 3-5.

Opracowanie: mgr Ewa Pawik
Źródło ilustracji: Ziomek Jerzy. „Renesans”. Warszawa: PWN, 1996, s. 299.