BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Zbrodnia niesłychana nożyczkami dokonana…

Anna Adamuszek .

W krakowskim mieszkaniu zostaje zamordowana pianistka.  Czasy największej sławy miała za sobą, ale planowała powrót na afisze. Dlatego nieustannie ćwiczyła na fortepianie, czym doprowadzała Antoniego,  szefa salonu fryzjerskiego znajdującego się pod jej mieszkaniem, do szału. Ale czy ten młody, sympatyczny i zabawny człowiek byłby w stanie zabić nożyczkami starszą kobietę tylko dlatego, że głośno grała? A może to jego atrakcyjna koleżanka po fachu- Barbara, której nie wiadomo dlaczego starsza pani przepisała cały majątek,  ale na dzień przed swą śmiercią postanowiła zmienić  testament? A może to nie oni, a handlujący antykami Edward, któremu pianistka nie chciała sprzedać pożądanego mebla, a który miał już zatargi z prawem?

Mamy przynajmniej trzech podejrzanych, ciało, narzędzie zbrodni i świadków, więc wskazanie zabójcy to kwestia czasu. A dokładnie drugiej godziny spektaklu „Szalone nożyczki” w reżyserii  Marcina Sławińskiego, który możemy oglądać na deskach krakowskiego teatru Bagatela. Ta świetnie napisana komedia kryminalna, oprócz wartkiej akcji, zabawnych dialogów i dobrych kreacji aktorskich ma jeszcze jeden walor- to widzowie, będący zarazem świadkami zdarzeń, wskazują mordercę. Jak na świadków przystało- mogą zadawać pytania, dokonywać sprostowań w wypowiedziach podejrzanych, przekazywać policji swoje sugestie.

Ten dobrze pomyślany interaktywny spektakl nie pozwala widzom siedzieć obojętnie. Każdy wczuwa się w rolę śledczego, każdy typuje zabójcę, szuka motywu zbrodni, obserwuje zachowania i reakcje podejrzanych. Na tej sztuce nie można się nudzić. Co więcej można obejrzeć ją kilka razy, bo w zależności od tego, kogo widzowie posądzą o mord, sztuka zakończy się nieco inaczej.

Potwierdzą to uczniowie naszej szkoły, którzy 20 października mieli okazję zobaczyć ten spektakl, a jednocześnie miło spędzić wieczór, główkując kto mógł mieć powody, by pozbawić artystkę życia. Tych, którzy lubią kryminały, pasjonują się rozwiązywaniem zagadek, albo po prostu lubią się śmiać polecamy tę sztukę. Wieczór pod znakiem rozrywki gwarantowany!