BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

„Swing” w Teatrze Korez w Katowicach

Admin .

swing korez29 września br. uczniowie wszystkich klas drugich i trzecich V LO uczestniczyli w zorganizowanym przez bibliotekę szkolną wyjeździe na spektakl pt. „ Swing”do Teatru Korez w Katowicach.

Kilka słów o samym spektaklu…
…seler, sklep rybny i kanapa. Małżeństwo z długim stażem i przyjaciel, który nie umie zbudować trwałego związku. Rozwiązanie problemu? Swing! Odkrycie amerykańskich naukowców, niezawodny sposób na rutynę i kobiety. Glen Miller przewraca się w grobie, a pozostali na sofie. Na scenie dwaj przyjaciele: Mirosław Neinert i Dariusz Stach.  Do tego żona zawodowa, żona prywatna i nie-żona (Grażyna Bułka, Katarzyna Tlałka, Barbara Lubos).  Tekst jednego z lepszych młodych satyryków, Abelarda Gizy.  Wszyscy oni mają sporo do pokazania.

Tak, tak... spektakl był dla widzów... zaskakujący! Współczesna komedia pomyłek. Akcja "Swingu" jest szybka, przewrotna, a wręcz szalona. Sztuka ta wywołuje śmiech nawet najbardziej wymagających odbiorców. Żarty słowne są ukryte w niemal każdym zdaniu. Wszystko zostało wzmocnione komizmem sytuacyjnym i rewelacyjną grą aktorską. Dokładnie, obsada aktorska to najmocniejsza strona spektaklu. Nic dodać, nic ująć!

Teatr Korez stawia na minimalizm. Scenografię tworzyła niebieska kanapa w centrum sceny, niewielka lampa oraz mało wyraziste obrazy na ścianach. Rekwizyty pojawiały się od czasu do czasu, wzmacniając tym wydźwięk sytuacji. Scena była oświetlona w całości prawie od początku do końca. Muzyka nadała sztuce odpowiedniego klimatu, ale nie była najważniejszym elementem. Kostiumy podkreślały charaktery postaci. Wszystkie te elementy, były jedynie dodatkiem, aby świetny tekst i sami aktorzy mogli grać pierwsze skrzypce. Trzeba zaznaczyć, że "Swing" to spektakl tylko dla dorosłych!

Podsumowując: "Swingujesz, swingujesz i związek ratujesz…"