BANER3

Wieczór w Pałacu Kultury Zagłębia

Ewa Pawik – opiekun SKT Prima Sort .

W niedzielę 28 października 2018 roku grupa młodzieży naszej szkoły oraz ich znajomi mieli przyjemność obejrzeć spektakl teatralny pt. „Dziennik przebudzenia” wg prozy Jerzego Pilcha.  W przedstawieniu wystąpili Adam Ferency – słynny aktor teatralny i filmowy oraz Joanna Kosierkiewicz – młoda adeptka sztuki scenicznej. Po spektaklu odbyło się krótkie spotkanie z wykonawcami, w czasie którego nasi teatromani – członkowie SKT Prima Sort chętnie zadawali im pytania. Na prośbę uczniów naszej szkoły Adam Ferency sformułował kilka rad dla początkujących aktorów.

Warsztaty teatralne

Ewa Pawik .

Wyjątkowe słowa, które pan Paweł Klica – dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz
pani Joanna Rząp – aktorka Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie skierowali do SKT Prima Sort

Ukryte życie kukły, jawajki i marionetki

Ewa Pawik, Jadwiga Chudzik .

22 października 2018 r. grupa młodzieży z SKT Prima Sort wzięła udział w zajęciach dotyczących budowy i animacji lalek w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Spotkanie prowadziła pani Joanna Rząp – na co dzień aktorka, a w czasie zajęć z młodzieżą – przewodnik po tajnikach sztuki scenicznej. Zobaczyliśmy m.in. pracownię plastyczną – jedno z najciekawszych i najbardziej zaskakujących miejsc oraz „sypialnię lalek”, czyli rekwizytornię, gdzie zgromadzone są wspaniałe, unikatowe egzemplarze, które grały w teatrze w czasach, gdy dyrektorem był jeszcze Jan Dorman. Wysłuchaliśmy także opowieści o życiu aktorów i tajemnicach teatru. Dzięki temu pasjonującemu spotkaniu mogliśmy doświadczać i poznawać tę istotną dla nas dziedzinę sztuki.

Wieczór w teatrze

Ewa Pawik .

W piątek 12 października 2018 roku młodzież naszej szkoły obejrzała w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu farsę pt. „Pomoc domowa” w reżyserii Pana Wojciecha Leśniaka.

Pawlikowska-Jasnorzewska w Dąbrowie Górniczej

Ewa Pawik .

W niedzielę 26 listopada 2017 r. przedstawiciele SKT Prima Sort zobaczyli w Pałacu Kultury Zagłębia spektakl "Lilka, cud miłości" oparty na biografii Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz inspirowany utworami tej słynnej polskiej Safony. W montażu słowno-muzycznym zobaczyliśmy cztery aktorki znane widzom ze scen teatralnych i ze szklanego ekranu: Paulinę Holtz, Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką, Joannę Żółkowską. Spektakl stanowił syntetyczne studium życia poetki miłości, wzruszał, budził emocje, uruchamiał refleksje związane z sytuacjami granicznymi w ludzkim życiu...

lilka cud milosci 17

Wycieczka do Teatru Bagatela na spektakl Kotka na gorącym blaszanym dachu

Aleksandra Polecińska i Aleksandra Kolasa .

Zdjęcia ze strony teatru Bagatela w Krakowie

Wrzesień to czas niezwykły dla teatrów: pełen powrotów do znanych sztuk, ale również premier. Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Podobnie jak dla uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej wyjazd do Krakowa, na początku roku szkolnego, w celu spędzenia czasu zarówno w towarzystwie zabytkowych murów, jak i niezwykle utalentowanych aktorów grających na tamtejszych scenach.

„Plastiki”

Anna Adamuszek .

Sztuka trudna, momentami męcząca, irytująca, a jednocześnie wciągająca, skłaniająca do refleksji, wzbudzająca śmiech. "Plastiki" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego to propozycja dla wymagającego odbiorcy. Takiego, który nie boi się intelektualnych wyzwań, który nie jest zbyt pruderyjny, a po wyjściu z teatru lubi wracać do treści spektaklu, odtwarzać jego fragmenty i interpretować je na nowo. Sztuka współczesnego niemieckiego dramatopisarza Mariusa von Mayenburga ukazuje nam relacje panujące w małżeństwie Ulriki (Dominika Bednarczyk) i Michaela (Grzegorz Łukawski), którzy zajęci swoimi karierami (ona asystentki zdziwaczałego, cierpiącego na depresję artysty Haulupy, on lekarza, który planuje wyjazd do Afryki w ramach projektu Lekarze bez granic)nie mają czasu zająć się swym dorastającym synem.

W Domu Modlitwy

Ewa Pawik .

13 listopada 2017 r. osoby ze Szkolnego Koła Teatralnego Prima Sort wzięły udział w wycieczce do Muzeum Zagłębia w Będzinie – dawnego Domu Modlitwy "Mizrachi". Dzięki temu wyjazdowi młodzież poznała historię obiektu oraz program ikonograficzny zdobiącej go polichromii sufitowej i ściennej. Uczniowie zobaczyli także pozostałości rodzinnego domu Rutki Laskier, której pamiętnik stanowi unikatowe świadectwo życia w będzińskim getcie.

Sceniczne intrygi ojca i syna

Ewa Pawik, Elżbieta Tyburska, Urszula Zielińska .

W niedzielę 8 października 2017 roku w dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia obejrzeliśmy dwa jednoaktowe spektakle teatralne: "Pojedynek – zabawa w detektywa" oraz "Nie strój zdobi nieboszczyka" w wykonaniu Jana Peszka i Błażeja Peszka oraz Katarzyny Krzanowskiej. Aktorzy zagwarantowali widzom nie tylko doskonałą zabawę, ale także długotrwały dreszczyk emocji. Wymowne, wzruszające i niepozbawione humoru sceny stały się nieodłącznymi komponentami sztuk, w tym przypadku zrealizowanych na mistrzowskim poziomie przez artystów totalnych, sławnych czarodziejów sceny.

Znów byliśmy w teatrze

Ewa Pawik .

Na kolejne warsztaty aktorskie młodzież naszej szkoły udała się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu
w dniu 2 października 2017 roku. I tym razem warsztaty poprowadził dla nas pan Michał Bałaga. Zajęcia te były niezwykle emocjonującym wydarzeniem szczególnie dla tych uczniów, którzy na scenie stanęli po raz pierwszy. Po raz pierwszy, ale nie ostatni, ponieważ większość uczestników spotkania stanowili członkowie Szkolnego Koła Teatralnego Prima Sort.