BANERWYNIKIMATURY
Drukuj

Pawlikowska-Jasnorzewska w Dąbrowie Górniczej

Ewa Pawik .

W niedzielę 26 listopada 2017 r. przedstawiciele SKT Prima Sort zobaczyli w Pałacu Kultury Zagłębia spektakl "Lilka, cud miłości" oparty na biografii Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz inspirowany utworami tej słynnej polskiej Safony. W montażu słowno-muzycznym zobaczyliśmy cztery aktorki znane widzom ze scen teatralnych i ze szklanego ekranu: Paulinę Holtz, Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką, Joannę Żółkowską. Spektakl stanowił syntetyczne studium życia poetki miłości, wzruszał, budził emocje, uruchamiał refleksje związane z sytuacjami granicznymi w ludzkim życiu...

lilka cud milosci 17

Drukuj

„Plastiki”

Anna Adamuszek .

Sztuka trudna, momentami męcząca, irytująca, a jednocześnie wciągająca, skłaniająca do refleksji, wzbudzająca śmiech. "Plastiki" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego to propozycja dla wymagającego odbiorcy. Takiego, który nie boi się intelektualnych wyzwań, który nie jest zbyt pruderyjny, a po wyjściu z teatru lubi wracać do treści spektaklu, odtwarzać jego fragmenty i interpretować je na nowo. Sztuka współczesnego niemieckiego dramatopisarza Mariusa von Mayenburga ukazuje nam relacje panujące w małżeństwie Ulriki (Dominika Bednarczyk) i Michaela (Grzegorz Łukawski), którzy zajęci swoimi karierami (ona asystentki zdziwaczałego, cierpiącego na depresję artysty Haulupy, on lekarza, który planuje wyjazd do Afryki w ramach projektu Lekarze bez granic)nie mają czasu zająć się swym dorastającym synem.

Drukuj

W Domu Modlitwy

Ewa Pawik .

13 listopada 2017 r. osoby ze Szkolnego Koła Teatralnego Prima Sort wzięły udział w wycieczce do Muzeum Zagłębia w Będzinie – dawnego Domu Modlitwy "Mizrachi". Dzięki temu wyjazdowi młodzież poznała historię obiektu oraz program ikonograficzny zdobiącej go polichromii sufitowej i ściennej. Uczniowie zobaczyli także pozostałości rodzinnego domu Rutki Laskier, której pamiętnik stanowi unikatowe świadectwo życia w będzińskim getcie.

Drukuj

Sceniczne intrygi ojca i syna

Ewa Pawik, Elżbieta Tyburska, Urszula Zielińska .

W niedzielę 8 października 2017 roku w dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia obejrzeliśmy dwa jednoaktowe spektakle teatralne: "Pojedynek – zabawa w detektywa" oraz "Nie strój zdobi nieboszczyka" w wykonaniu Jana Peszka i Błażeja Peszka oraz Katarzyny Krzanowskiej. Aktorzy zagwarantowali widzom nie tylko doskonałą zabawę, ale także długotrwały dreszczyk emocji. Wymowne, wzruszające i niepozbawione humoru sceny stały się nieodłącznymi komponentami sztuk, w tym przypadku zrealizowanych na mistrzowskim poziomie przez artystów totalnych, sławnych czarodziejów sceny.

Drukuj

Znów byliśmy w teatrze

Ewa Pawik .

Na kolejne warsztaty aktorskie młodzież naszej szkoły udała się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu
w dniu 2 października 2017 roku. I tym razem warsztaty poprowadził dla nas pan Michał Bałaga. Zajęcia te były niezwykle emocjonującym wydarzeniem szczególnie dla tych uczniów, którzy na scenie stanęli po raz pierwszy. Po raz pierwszy, ale nie ostatni, ponieważ większość uczestników spotkania stanowili członkowie Szkolnego Koła Teatralnego Prima Sort.

Drukuj

Warsztaty teatralne

Ewa Pawik .

W sobotę 23 września 2017 r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez aktorów Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Uczestnicy poznali tajniki dobrego występu, uruchomili ciało i głos, a ponadto wiele dowiedzieli się o ukrytych aspektach swojej osobowości. Osoby chętne mogły przymierzyć teatralne kostiumy i przyjrzeć się pracy charakteryzatora. Zajęcia były zorganizowane w ramach pikniku na otwarcie sezonu teatralnego 2017/2018.

Drukuj

Co się zdarzyło w Sosnowcu?

Ewa Pawik .

Za sprawą zrealizowanego z wielkim artystycznym rozmachem spektaklu "Korzeniec" przenieśliśmy się w rzeczywistość wielokulturowego Sosnowca (właściwie Sosnowic) początku XX wieku. Wspólnie z prowadzącym śledztwo redaktorem miejscowej gazety Walerianem Monsiorskim próbowaliśmy rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci glazurnika Alojzego Korzeńca. To zaskakujące przedstawienie, pełne nagłych zwrotów akcji, zachwyciło nas m.in. oryginalnością dekoracji scenicznych i zespołowością gry aktorskiej oraz zachęciło do przeczytania powieści „Korzeniec” Zbigniewa Białasa, na podstawie której powstał spektakl, a która jest jednocześnie pierwszą częścią kronik sosnowieckich. Przedstawienie obejrzeliśmy 10 marca 2017 r. w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu w ramach kolejnego wieczoru teatralnego.

Drukuj

Oczarował nas słowem i gestem

Ewa Pawik, Ewa Król .

13 lutego 2017 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli przyjemność podziwiać w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej kunszt aktorski Andrzeja Seweryna, który wystąpił z monodramem "Mój Molier". Dwa krzesła, stolik, karafka, sakwojaż i peleryna – zaledwie kilka rekwizytów wystarczyło jednemu z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, aby oczarować publiczność. Interesującym pomysłem była kompilacja fragmentów sztuk Moliera z dygresjami dotyczącymi czasów nam współczesnych, bo przecież – jak powszechnie wiadomo – dawna literatura może być komentarzem do wielu sytuacji, do nas samych…

Drukuj

Nowe spojrzenie na starą historię

Admin .

13 stycznia 2017 r. z inicjatywy biblioteki szkolnej uczniowie kilku klas naszej szkoły wzięli udział w spektaklu "Romeo i Julia" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl na podstawie dramatu Williama Szekspira, który wszyscy dobrze znamy, doskonale wyreżyserował aktor młodego pokolenia Marcin Hycnar. Jak wiadomo, w tym dramacie nie możemy spodziewać się szczęśliwego zakończenia. Stare urazy i rodowa nienawiść doprowadzają zakochanych do samobójczej śmierci, od której nie ma już odwrotu. A jednak nie była to kolejna sztampowa, nudna inscenizacja lektury szkolnej, wprost przeciwnie, było to odtworzenie historii na nowo, nadanie jej nowego życia.Kochankowie z Werony przedstawieni są we współczesnych realiach, tańczą do dyskotekowej muzyki i ubierają się jak dzisiejsi nastolatkowie. Trafnie w tych rolach obsadzeni Marcin Wojciechowski (Romeo) i Ewa Jakubowicz (Julia) emanowali energią i świeżością, autentycznie wprowadzając widza w klimat przedstawianej historii. Na szczególne wyróżnienie zasługują jednak Marcin Sianko (Merkucjo) i Daniel Malchar (Benvolio), ponieważ to właśnie kreowane przez nich postaci rozśmieszały publikę (jak np. brawurowo śpiewane falsetem przeboje Bee Gees), dostarczały dużo skrajnych emocji oraz nadawały charakteru całości. Na gromkie brawa zasługuje także choreograf Marcin Prusak, ponieważ partie taneczne stały się wyjątkowym atutem spektaklu. Muzyka była umiejętnie dobrana, a choreografia budziła zachwyt. Dodatkowo, dzięki staraniom naszych pań bibliotekarek, mieliśmy możliwość oglądania tego widowiska z pierwszych rzędów, w związku z czym wszystko przemawiało do nas bardziej i lepiej mogliśmy wczuć się w to, co działo się na scenie.Opuściliśmy Teatr pełni zachwytu i zdumienia spowodowanego tym, w jak przystępny i atrakcyjny sposób została odtworzona ta powszechnie przecież znana historia.