BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019

Prezentujemy wybrane osiągnięcia teatralne uczniów naszej szkoły

Drukuj

Sukces teatralny Zuzanny Rząp we Wrocławiu

Ewa Pawik .

Z przyjemnością informujemy, że w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Scenicznej Młodych „Przekręt 2019” we Wrocławiu Zuzanna Rząp (1a) zdobyła III miejsce w kategorii monodram. Młodych wykonawców oceniało profesjonalne jury składające się z aktorów telewizyjnych, teatralnych i dubbingowych oraz producentów filmowych, a zmagania sceniczne trwały trzy dni. Opiekunem uczennicy w konkursie była pani Ewa Pawik.

Drukuj

Szkolne Koło Teatralne Prima Sort laureatem Wojewódzkiego Konkursu 1,2,3 – Polska!

Ewa Pawik .

- To konkurs niezwykle dla nas ważny. Wzięło w nim udział blisko 300 uczniów z 84 szkół z województwa śląskiego. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 15 spotów – powiedziała pani Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty w czasie gali finałowej w dniu 19 listopada 2018 roku.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu 123-sekundowego spotu promującego wartości, dzięki którym możliwe stało się odzyskanie niepodległości i odbudowanie zjednoczonego państwa pomimo 123 lat niewoli.

Drukuj

Szkolne Koło Teatralne Prima Sort laureatem Wojewódzkiego Konkursu 1,2,3 – Polska! zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach

Ewa Pawik .

- To konkurs niezwykle dla nas ważny. Wzięło w nim udział blisko 300 uczniów z 84 szkół z województwa śląskiego. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 15 spotów – powiedziała pani Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty w czasie gali finałowej w dniu 19 listopada 2018 roku.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu 123-sekundowego spotu promującego wartości, dzięki którym możliwe stało się odzyskanie niepodległości i odbudowanie zjednoczonego państwa pomimo 123 lat niewoli.

Pani Urszula Bauer zwróciła ponadto uwagę na cele konkursu: m.in. połączenie tradycyjnie rozumianego patriotyzmu (dumy z własnej ojczyzny, poszanowania dorobku kulturowego Polski) z obecnością młodych ludzi w mediach społecznościowych i umiejętnościami o charakterze multimedialnym.

Wydarzenie objęła swym honorowym patronatem pani Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Konkurs miał przebieg dwuetapowy:I – etap rejonowy (zorganizowany przez poszczególne delegatury) i II – etap wojewódzki (zorganizowany przez Wydział Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach). Nasze Szkolne Koło Teatralne zajęło III miejsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Spot przygotowali: Zuzanna Rząp (1a), Alicja Burzyńska (2a), Patryk Haniak (2a), Urszula Śliwka (2a) i Maciej Kokot (3c). Opiekunem uczniów była pani Ewa Pawik.

Drukuj

M1 Talent Show, czyli moja droga po marzenia

Admin .

M1 Talent Show, czyli moja droga po marzenia
(wakacyjne wspomnienie Wiktorii Nowek z klasy 2d, należącej do Szkolnego Koła Teatralnego Prima Sort)

IMG 2023

 

Konkurs został zorganizowany przez sieć centrów handlowych M1 znajdujących się na terenie całej Polski i rozegrany w dwóch etapach.

I etap (internetowy) polegał nagraniu krótkiego filmiku przedstawiającego talent. Dlatego ja i Kamil nagraliśmy akustyczną wersję piosenki Charliego Puth’a Attention, która cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród naszych znajomych, ponieważ kolejnym zadaniem było zebranie jak największej ilości głosów, które mogli oddawać na uczestników ich fani. Uczestnicy z największą ilością ważnych głosów awansowali do drugiego, a zarazem finałowego etapu konkursu. Mnie i Kamilowi udało się uzbierać aż 1195 głosów. Uważamy, że jest to niesamowicie duża liczba. Wynik ten zapewnił nam miejsce w finałowej dwudziestce oraz występ na żywo w II etapie konkursu.

II etap (finałowe występy live) odbyły się 18 sierpnia 2018 r. Mieliśmy wówczas możliwość zaprezentowania się na ogromnej scenie M1 Talent Show. Tym razem wykonaliśmy piosenkę z repertuaru Ed’a Sheerana I see fire. Było to dla nas ogromne przeżycie, ponieważ nigdy wcześniej ani ja ani Kamil nie mieliśmy możliwości występować indywidualnie na takiej scenie. Chciałabym również zaznaczyć, że po zakończeniu występu zostaliśmy ocenieni przez jury w składzie : Piotr Kędzierski, Anna Jujka, Alan Andersz. Dodatkowo nasz występ zgromadził największą publiczność (zarówno osoby z zewnątrz, jak i rodzinę i przyjaciół). Piotr Kędzierski, po usłyszeniu ogromnego aplauzu dla nas, zaczął się rozglądać, gdzie siedzą nasi najbliżsi i nawet skomentował to humorystycznie, że gdyby miał sprzedawać karnety rodzinne na siłownię, to zarobiłby dzięki nam sporą sumkę. Podczas finału mieliśmy także możliwość udzielenia wywiadu dla Eska summer city, dzięki czemu poczuliśmy się jak młode gwiazdy.

Finalistami konkursu byli zarówno wokaliści, tancerze, street workout’owcy, iluzjoniści, akrobaci, gimnastycy i wielu innych; wybrać zwycięzcę było naprawdę trudno.

Co prawda nie uda nam się stanąć na podium i wygrać 20 000 zł, jednak takie przeżycie może się już nie powtórzyć. Dlatego stwierdzam, że dla siebie już jestem wygrana, ponieważ występ w finale to już bardzo duże osiągniecie!

Drukuj

Sukces w konkursie wokalnym – nagrodzone głosy SKT Prima Sort

Ewa Pawik .

Aż dwie wokalistki należące do Szkolnego Koła Teatralnego Prima Sort zostały nagrodzone w I Regionalnym Festiwalu Polskiej Piosenki Filmowej „Śpiewanie na ekranie” w kategorii: szkoły ponadgimnazjalne. Wiktoria Nowek (1d) zajęła II miejsce, z kolei Alicja Andrejczuk (2a) zdobyła wyróżnienie. Jak podają organizatorzy z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło 61 zgłoszeń w trzech kategoriach wiekowych. Dziewczynom gratuluję sukcesu! W naszym kole teatralnym zawsze znajdzie się miejsce dla takich kryształowych głosów.

      dyplom nowek 18 mini               dyplom andrejczuk 18 mini                                                                                                                                                  

Drukuj

SKT Prima Sort finalistą Teatralnych Crash Testów 2017

Ewa Pawik – opiekun SKT Prima Sort .

prima sort logo

Mamy przyjemność poinformować, że SKT Prima Sort to jedna z kilku grup i jedyne szkolne koło teatralne zakwalifikowane do udziału w części finałowej ogólnopolskich konfrontacji teatralnych Teatralne Crash Testy 2017. Wszystkie inne zespoły to teatry amatorskie osób dorosłych, formacje z wieloletnim stażem scenicznym i bogatym dorobkiem artystycznym. Oto ich nazwy: Teatr Ab Intra z Krakowa, Słuchacze Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit z Gliwic, 5 Twarzy Krzysia z Jaworzna, Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. z Tychów, Teatr Epidemia z Bierunia, Teatr Granda z Bielska-Białej. Jak powiedział nam jeden z organizatorów, na konkurs wpłynęło ok. 40 zgłoszeń z całej Polski, nawet z Pomorza. Występy oceniało profesjonalne Jury: pan Adam Radosz, pan Artur Szczęsny i pan Michał Skiba. Miejsce w finale zapewnił naszej grupie spektakl "Dziwne przypadki" na podstawie "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa (scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik). Dla naszej młodej formacji ta oryginalna konfrontacja, która odbyła się 2 grudnia 2017 roku w MDK "Koszutka" w Katowicach, stanowiła przestrzeń wymiany doświadczeń artystycznych, pozwoliła nam zawrzeć znajomość z innymi pasjonatami teatru. Konkursowi towarzyszyły warsztaty, które poprowadził pan Marek Kościółek. SKT Prima Sort mogło dokonać zderzenia swojej wizji teatru z repertuarem innych twórców amatorskiego ruchu teatralnego. I choć spotkanie trwało ponad 12 godzin, dla miłośników teatru z SKT Prima Sort było prawdziwą ucztą sceniczną.

Drukuj

Olga Matuszek indywidualnym pierwszym obrońcą Teatralnych Crash Testów

Ewa Pawik – opiekun SKT Prima Sort .

prima sort logo                              adt logo 17

Olga Matuszek (3b) pokonała wszystkich aktorów amatorskich grup teatralnych biorących udział w ogólnopolskich konfrontacjach scenicznych, zdobywając tym samym tytuł indywidualnego pierwszego (i w tej edycji jedynego) obrońcy Teatralnych Crash Testów 2017. W części finałowej starcia teatralnego SKT Prima Sort dokonało inscenizacji tekstu "Mąż zmarł, ale już mu lepiej" Izabeli Degórskiej (prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru w Warszawie). W przedstawieniu Olga zagrała główną rolę, czyli postać Zofii Stachurskiej, która stara się otruć swego męża. Dowodem uznania dla talentu Olgi były gratulacje, jakie można było usłyszeć od innych uczestników konkursu po występie (np. ktoś powiedział: "Byłaś autentyczna od początku do końca"), ale także propozycje, aby Olga dołączyła do ich zespołów amatorskich zaraz po ukończeniu liceum. W naszym spektaklu, inscenizowanym w części finałowej, udział wzięli także: Gabriel Czyż, Maciej Kokot, Agnieszka Sitko, Marta Czajkowska, Karolina Cieśla, Alicja Witkoś, Mateusz Kołton, Karolina Dej, Marta Matusiak, Zuzanna Bogdziun, Michał Siwiec, Patrycja Trząska, Aleksandra Papaj, Dominika Solmińska, Liliana Jagiełło i Katarzyna Czekaj. Wszyscy byliście wspaniali! Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które dołożyły starań, abyśmy mogli zaprezentować nasze przedstawienie. Jednocześnie składam słowa podziękowania pani Izabeli Degórskiej za wyrażenie zgody na inscenizację sztuki.

Drukuj

"Mąż zmarł, ale już mu lepiej", czyli komedia prawie kryminalna

Admin .

maz umarl 1                  maz umarl 2                                           

Kolejny spektakl przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne Prima Sort działające przy V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej to inscenizacja znakomitej czarnej komedii autorstwa Izabeli Degórskiej, autorki scenariuszy m.in. do serialu "Klan". Satyra na instytucję małżeństwa, środowisko lekarzy, nauczycieli, świat prasy, radia, telewizji, relacje sąsiedzkie, wreszcie – na nas wszystkich razem i każdego z osobna (maski społeczne i grę pozorów). Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, początkowo w nieco zacofanym domu Stachurskich. Zofia (wyrazisty rys charakterologiczny nadaje postaci Olga Matuszek) i Leon (całkowicie podporządkowany żonie – doskonały w tej roli Gabriel Czyż) właśnie przechodzą kolejny "kryzys małżeński". Żona stara się pozbyć męża, bo on już zbyt długo żyje. Zofia już wszystko z premedytacją przygotowała, ale w jaki sposób pomóc Leonowi, który nie chce umrzeć, przenieść się na tamten świat? Czy Zofia może liczyć na pomoc sąsiadki Krzyżanowskiej? Jak na wieść o nagłym zgonie ojca zareaguje córka? Czy grabarz, przyjaciel rodziny, nie będzie miał podejrzeń? I gdy wydaje się, że już powinien nastąpić koniec spektaklu, on dopiero się rozpoczyna. Wartka akcja, wypełniona szeregiem zabawnych nieporozumień i zwrotami akcji, nie nuży. To nie tylko sztuka, która potrafi rozbawić, ale jednocześnie sprawdzian dystansu widzów do samych siebie.

Obsada:
Olga Matuszek, Gabriel Czyż, Agnieszka Sitko, Maciej Kokot, Karolina Dej, Marta Czajkowska, Michał Pytel, Alicja Witkoś, Karolina Cieśla, Marta Matusiak, Zuzanna Bogudzin, Michał Siwiec, Aleksandra Papaj, Dominika Solmińska, Konrad Tułak
Współpraca multimedialna:
Katarzyna Czekaj
Reżyseria:
Ewa Pawik


23 czerwca 2017 r., godzina 12. 00. Sala Teatralna Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej (współorganizator spektaklu)

Drukuj

Sukces w ogólnopolskim konkursie – jesteśmy szkołą promującą działalność teatralną

Ewa Pawik .

               10                                                ceryfikat teatr szkolny

Długa i mozolna droga koła teatralnego Prima Sort do zdobycia certyfikatu w Ogólnopolskim Konkursie „Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka” zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie zakończyła się spektakularnym sukcesem. Wszystkie wykonane przez nas zadania, które wchodziły w skład tego wieloetapowego konkursu, zostały ocenione przez organizatorów na maksymalną ilość punktów. Nasz udział w konkursie sfinalizowaliśmy w dniu 24 kwietnia 2017 roku popremierowym przedstawieniem „Dziwnych przypadków” na deskach scenicznych Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej – współorganizatora spektaklu. Bardzo dziękujemy tym z Państwa, którzy zechcieli poświęcić swój czas i przybyć, aby obejrzeć wyniki naszej pracy oraz za moc miłych słów i wyrazów uznania. Dość wspomnieć, że i tym razem na widowni zasiadło ponad 400 osób. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami dotyczącymi naszego spektaklu:

http://www.palac.art.pl/pl/aktualnosci/dziwne-przypadki-znow-w-pkz

http://bit.ly/dziwneprzypadki

https://dabrowa-gornicza.pl/galeria-13960-2017_04_24_dg_pkz_dziwne_przypadki_na.html

Drukuj

U Szaniawskiego – "Dwa teatry" a w Zamoyskim – dwa konkursy

Ewa Pawik .

12 stycznia 2017 roku odbyły się w naszej placówce dwa szkolne konkursy: konkurs wiedzy o aktorze i konkurs wiedzy o teatrze. Pierwszy z nich był adresowany do uczniów klas pierwszych, a zagadnienia inspirowane były biografią i działalnością artystyczną Janusza Gajosa – mistrza sceny urodzonego w Dąbrowie Górniczej. W drugim wzięła udział młodzież z klas drugich, podejmując tym samym intelektualną potyczkę z historią teatru od czasów starożytnych do współczesności. Poszczególne klasy były reprezentowane przez dwuosobowe drużyny. Zadania konkursowe dotyczyły nie tylko drukowanych opracowań monograficznych, ale też wywiadów i audycji radiowych oraz spektakli Teatru Telewizji. Bezkonkurencyjnymi osobami z klas pierwszych okazały się Izabela Grzybowska (1a) i Aleksandra Kolasa (1a). Największą wiedzą spośród uczniów klas drugich wykazały się Katarzyna Czekaj (2b) i Dominika Tokarz (2b). Wszystkim osobom, które uczestniczyły w zmaganiach, serdecznie dziękuję, a laureatkom składam wyrazy uznania.