BANERWYNIKIMATURY

Prezentujemy wybrane osiągnięcia teatralne uczniów naszej szkoły

Drukuj

SKT Prima Sort finalistą Teatralnych Crash Testów 2017

Ewa Pawik – opiekun SKT Prima Sort .

prima sort logo

Mamy przyjemność poinformować, że SKT Prima Sort to jedna z kilku grup i jedyne szkolne koło teatralne zakwalifikowane do udziału w części finałowej ogólnopolskich konfrontacji teatralnych Teatralne Crash Testy 2017. Wszystkie inne zespoły to teatry amatorskie osób dorosłych, formacje z wieloletnim stażem scenicznym i bogatym dorobkiem artystycznym. Oto ich nazwy: Teatr Ab Intra z Krakowa, Słuchacze Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit z Gliwic, 5 Twarzy Krzysia z Jaworzna, Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. z Tychów, Teatr Epidemia z Bierunia, Teatr Granda z Bielska-Białej. Jak powiedział nam jeden z organizatorów, na konkurs wpłynęło ok. 40 zgłoszeń z całej Polski, nawet z Pomorza. Występy oceniało profesjonalne Jury: pan Adam Radosz, pan Artur Szczęsny i pan Michał Skiba. Miejsce w finale zapewnił naszej grupie spektakl "Dziwne przypadki" na podstawie "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa (scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik). Dla naszej młodej formacji ta oryginalna konfrontacja, która odbyła się 2 grudnia 2017 roku w MDK "Koszutka" w Katowicach, stanowiła przestrzeń wymiany doświadczeń artystycznych, pozwoliła nam zawrzeć znajomość z innymi pasjonatami teatru. Konkursowi towarzyszyły warsztaty, które poprowadził pan Marek Kościółek. SKT Prima Sort mogło dokonać zderzenia swojej wizji teatru z repertuarem innych twórców amatorskiego ruchu teatralnego. I choć spotkanie trwało ponad 12 godzin, dla miłośników teatru z SKT Prima Sort było prawdziwą ucztą sceniczną.

Drukuj

Olga Matuszek indywidualnym pierwszym obrońcą Teatralnych Crash Testów

Ewa Pawik – opiekun SKT Prima Sort .

prima sort logo                              adt logo 17

Olga Matuszek (3b) pokonała wszystkich aktorów amatorskich grup teatralnych biorących udział w ogólnopolskich konfrontacjach scenicznych, zdobywając tym samym tytuł indywidualnego pierwszego (i w tej edycji jedynego) obrońcy Teatralnych Crash Testów 2017. W części finałowej starcia teatralnego SKT Prima Sort dokonało inscenizacji tekstu "Mąż zmarł, ale już mu lepiej" Izabeli Degórskiej (prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru w Warszawie). W przedstawieniu Olga zagrała główną rolę, czyli postać Zofii Stachurskiej, która stara się otruć swego męża. Dowodem uznania dla talentu Olgi były gratulacje, jakie można było usłyszeć od innych uczestników konkursu po występie (np. ktoś powiedział: "Byłaś autentyczna od początku do końca"), ale także propozycje, aby Olga dołączyła do ich zespołów amatorskich zaraz po ukończeniu liceum. W naszym spektaklu, inscenizowanym w części finałowej, udział wzięli także: Gabriel Czyż, Maciej Kokot, Agnieszka Sitko, Marta Czajkowska, Karolina Cieśla, Alicja Witkoś, Mateusz Kołton, Karolina Dej, Marta Matusiak, Zuzanna Bogdziun, Michał Siwiec, Patrycja Trząska, Aleksandra Papaj, Dominika Solmińska, Liliana Jagiełło i Katarzyna Czekaj. Wszyscy byliście wspaniali! Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które dołożyły starań, abyśmy mogli zaprezentować nasze przedstawienie. Jednocześnie składam słowa podziękowania pani Izabeli Degórskiej za wyrażenie zgody na inscenizację sztuki.

Drukuj

"Mąż zmarł, ale już mu lepiej", czyli komedia prawie kryminalna

Admin .

maz umarl 1                  maz umarl 2                                           

Kolejny spektakl przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne Prima Sort działające przy V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej to inscenizacja znakomitej czarnej komedii autorstwa Izabeli Degórskiej, autorki scenariuszy m.in. do serialu "Klan". Satyra na instytucję małżeństwa, środowisko lekarzy, nauczycieli, świat prasy, radia, telewizji, relacje sąsiedzkie, wreszcie – na nas wszystkich razem i każdego z osobna (maski społeczne i grę pozorów). Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, początkowo w nieco zacofanym domu Stachurskich. Zofia (wyrazisty rys charakterologiczny nadaje postaci Olga Matuszek) i Leon (całkowicie podporządkowany żonie – doskonały w tej roli Gabriel Czyż) właśnie przechodzą kolejny "kryzys małżeński". Żona stara się pozbyć męża, bo on już zbyt długo żyje. Zofia już wszystko z premedytacją przygotowała, ale w jaki sposób pomóc Leonowi, który nie chce umrzeć, przenieść się na tamten świat? Czy Zofia może liczyć na pomoc sąsiadki Krzyżanowskiej? Jak na wieść o nagłym zgonie ojca zareaguje córka? Czy grabarz, przyjaciel rodziny, nie będzie miał podejrzeń? I gdy wydaje się, że już powinien nastąpić koniec spektaklu, on dopiero się rozpoczyna. Wartka akcja, wypełniona szeregiem zabawnych nieporozumień i zwrotami akcji, nie nuży. To nie tylko sztuka, która potrafi rozbawić, ale jednocześnie sprawdzian dystansu widzów do samych siebie.

Obsada:
Olga Matuszek, Gabriel Czyż, Agnieszka Sitko, Maciej Kokot, Karolina Dej, Marta Czajkowska, Michał Pytel, Alicja Witkoś, Karolina Cieśla, Marta Matusiak, Zuzanna Bogudzin, Michał Siwiec, Aleksandra Papaj, Dominika Solmińska, Konrad Tułak
Współpraca multimedialna:
Katarzyna Czekaj
Reżyseria:
Ewa Pawik


23 czerwca 2017 r., godzina 12. 00. Sala Teatralna Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej (współorganizator spektaklu)

Drukuj

Sukces w ogólnopolskim konkursie – jesteśmy szkołą promującą działalność teatralną

Ewa Pawik .

               10                                                ceryfikat teatr szkolny

Długa i mozolna droga koła teatralnego Prima Sort do zdobycia certyfikatu w Ogólnopolskim Konkursie „Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka” zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie zakończyła się spektakularnym sukcesem. Wszystkie wykonane przez nas zadania, które wchodziły w skład tego wieloetapowego konkursu, zostały ocenione przez organizatorów na maksymalną ilość punktów. Nasz udział w konkursie sfinalizowaliśmy w dniu 24 kwietnia 2017 roku popremierowym przedstawieniem „Dziwnych przypadków” na deskach scenicznych Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej – współorganizatora spektaklu. Bardzo dziękujemy tym z Państwa, którzy zechcieli poświęcić swój czas i przybyć, aby obejrzeć wyniki naszej pracy oraz za moc miłych słów i wyrazów uznania. Dość wspomnieć, że i tym razem na widowni zasiadło ponad 400 osób. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami dotyczącymi naszego spektaklu:

http://www.palac.art.pl/pl/aktualnosci/dziwne-przypadki-znow-w-pkz

http://bit.ly/dziwneprzypadki

https://dabrowa-gornicza.pl/galeria-13960-2017_04_24_dg_pkz_dziwne_przypadki_na.html

Drukuj

U Szaniawskiego – "Dwa teatry" a w Zamoyskim – dwa konkursy

Ewa Pawik .

12 stycznia 2017 roku odbyły się w naszej placówce dwa szkolne konkursy: konkurs wiedzy o aktorze i konkurs wiedzy o teatrze. Pierwszy z nich był adresowany do uczniów klas pierwszych, a zagadnienia inspirowane były biografią i działalnością artystyczną Janusza Gajosa – mistrza sceny urodzonego w Dąbrowie Górniczej. W drugim wzięła udział młodzież z klas drugich, podejmując tym samym intelektualną potyczkę z historią teatru od czasów starożytnych do współczesności. Poszczególne klasy były reprezentowane przez dwuosobowe drużyny. Zadania konkursowe dotyczyły nie tylko drukowanych opracowań monograficznych, ale też wywiadów i audycji radiowych oraz spektakli Teatru Telewizji. Bezkonkurencyjnymi osobami z klas pierwszych okazały się Izabela Grzybowska (1a) i Aleksandra Kolasa (1a). Największą wiedzą spośród uczniów klas drugich wykazały się Katarzyna Czekaj (2b) i Dominika Tokarz (2b). Wszystkim osobom, które uczestniczyły w zmaganiach, serdecznie dziękuję, a laureatkom składam wyrazy uznania.

Drukuj

Talenty aktorskie nagrodzone

Ewa Pawik .

W odbywającym się w dniu 26 października 2016 r. IX Regionalnym Przeglądzie Teatrzyków Obcojęzycznych i Krótkich Form Teatralnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie  Górniczej udział wzięły dwie uczennice z naszej szkoły i obydwie zostały zauważone oraz docenione przez jury konkursu. Klaudia Rogut (2b) zdobyła I miejsce, a ponadto dyplom za wyróżniające się umiejętności językowe i kreację aktorską, Anna Dawal (3d) –  także dyplom za wyróżniające się umiejętności językowe i kreację aktorską. Obydwie uczennice przedstawiały teksty w języku angielskim, Klaudia – monodramę M. D. Larsona, z kolei Anna – fragment dramatu W. Szekspira. Nagrodzonym  serdecznie gratuluję sukcesu, będąc pod wrażeniem sprawności lingwistycznych i umiejętności łączenia ich ze zdolnościami aktorskimi.

Drukuj

II miejsce w etapie wojewódzkim I Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuk Teatralnych „Porozmawiajmy o AIDS”.

Admin .

Katowice 15 lutego 2005 r.

Obsada:
Gładysz Paweł
Celejewska Sandra
Dyduch Tina
Błachucki Karol
Kryczek Marta
Klita Joanna
Kondrat Marta
Malak Ariadna
Pełka Kamila
Ziomko Agnieszka
Furgalska Katarzyna
Osmólska Ann
Bagińska Milena
Fir Aleksandra
Łatka Aleksandra

Reżyser: Kamil Katolik

Oprawa muzyczna: Grzegorz Wilkoński

Opiekunowie: mgr Agnieszka Gajda, mgr Jadwiga Chudzik

Jeden z  Jurorów konkursu – Kazimierz Kutz (czołowy polski reżyser) powiedział o nas: „Byliście świetni!”.

Drukuj

Sukces w konkursie "Towary lirycznie Agnieszki Osieckiej"

Agata Benduska .

Dnia 31 maja 2016r. w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się Gala III Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa "Towary lirycznie Agnieszki Osieckiej". Uczennica klasy I I d - Anna Dawal miała przyjemność wystąpić na scenie z tekstem „Konieczny”  i odebrać nagrodę za zdobycie 3 miejsca. Laureaci odegrali na scenie krótki spektakl, którego akcja toczyła się w kawiarni. Występujący, jako jej goście, mogli jeszcze raz zaprezentować swoje interpretacje tekstów piosenek, wierszy i fragmentów prozy Agnieszki Osieckiej. Koncert finałowy wzbogaciły również występy tancerzy Chorzowskiego Centrum Kultury, którzy improwizowali do śpiewanych utworów. Był to niezwykle nastrojowy występ. Opiekunem uczennicy jest mgr A. Benduska.

Drukuj

Jedziemy do Katowic - sukces recytatorski i teatralny!

Agata Benduska .

Anna Dawal z klasy 2d oraz Sara Bagińska (2b) reprezentowały nasza szkołę w eliminacjach miejskich OKR w Sosnowcu. W kategorii recytatorskiej Ania zajęła tekstami : „Żołnierz polski” W. Broniewskiego i „Widmokrąg”  Kuczoka- 2 miejsce, a Sara- wyróżnienie, prezentując teksty : „Mała dziewczynka ściąga obrus” W. Szymborskiej oraz „Żywoty świętych osiedlowych” L. Amejko. Dodatkowo Sara zdobyła także pierwsze miejsce w kategorii- teatr jednego aktora i uczennica zmierzy się swoim monodramem pt. „Jestem” w Katowicach z pozostałymi uczestnikami z naszego regionu. Grono zwycięzców zasilił także Miłosz Pilarek z klasy 3a, który reprezentował Zamoyskiego w tym samym konkursie w Dąbrowie Górniczej. Miłosz przeszedł także do 2 etapu tego konkursu do Katowic w kategorii recytacja, ujmując jury swoimi tekstami.  Trzymamy za Sarę i Miłosza w poniedziałek w Katowicach mocno kciuki i życzymy połamania języków. Opiekunami dziewcząt jest mgr A. Benduska, a maturzysty - mgr A. Adamuszek.