BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

II Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych

.

21 i 22 października 2008 odbyło się II Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorami Forum są: Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym Neuron z Dąbrowy Górniczej, V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza.

W ramach Forum pierwszego dnia w Hali Widowiskowo – Sportowej „Centrum” odbyła się IX Paraspartakiada Śląska i Zagłębia. Wzięło w niej udział prawie 400 niepełnosprawnych zawodników.

- Dla niepełnosprawnych przygotowaliśmy szereg dyscyplin indywidualnych i zespołowych. Poza tym impreza urozmaicana była licznymi występami artystycznymi. Całość rozpoczęło oczywiście zapalenie znicza olimpijskiego. Wśród zawodników, których co roku jest więcej, przybywa podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa śląskiego i małopolskiego. Owocem Paraspartakiad jest także fundusz, dzięki któremu możemy przyznawać niepełnosprawnym stypendia – opowiada ks. Paweł Kempiński, inicjator i główny organizator imprezy. W zeszłym roku dzięki pozyskanym środkom udało się przyznać pięciorgu dzieciom pomoc w wysokości 2000 zł.

Patronat nad Forum objęli zmarły kilka dni temu biskup sosnowiecki Adam Śmigielski, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber oraz eurodeputowana Małgorzta Handzlik. Jeden z pucharów ufundował prezydent Polski Lech Kaczyński.

Wśród licznych gości była natomiast tegoroczna medalistka paraolimpiady w Pekinie, pływaczka Katarzyna Pawlik. W stolicy Chin zdobyła cztery medale: 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy. Medale zdobywała także na poprzedniej paraolimpiadzie, w Atenach. – Dzięki sportowi niepełnosprawni mogą otwierać się na świat i innych ludzi. A ja mogłam także zwiedzić kawał świata. Treningi kosztują mnie jednak codziennie godziny wysiłku – opowiada medalistka z Pekinu.

Drugiego dnia Forum odbyło się sympozjum naukowe w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Wykłady dotyczyły m.in. pozyskiwania pomocy finansowej i materialnej dla osób niepełnosprawnych w ramach obowiązujących przepisów prawnych oraz wczesnego wspomagania w leczeniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Sympozjum ma aspekt edukacyjny. Pozwala poszerzyć swoją wiedzę, wymienić się doświadczeniami, nawiązać kontakty miedzy ludźmi, którzy działają na rzecz osób niepełnosprawnych

Ogólnopolskie Forum Niepełnosprawnych, Paraspartakiada Śląska i Zagłębia od kilku już lat na stałe wpisuje się w kalendarz imprez o charakterze integracyjnym organizowanych na terenie województwa śląskiego. Jak da się zauważyć, z każdym rokiem gromadzi coraz większą liczbę uczestników i wolontariuszy.

Zachęcamy wszystkich do zaangażowania i wsparcia tej cennej inicjatywy.

 

Jarosław Kwiecień
Sławomir Kozieł