BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Zamoyski organizatorem XVII Paraspartakiady Śląska i Zagłębia

Sławomir Kozieł, foto: Piotr Sobierajski .

8 listopada 2016 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” w Dąbrowie Górniczej, już po raz siedemnasty, z inicjatywy V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego, Stowarzyszenia „Neuron” oraz Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej odbyła się Paraspartakiada Śląska i Zagłębia. Impreza sportowa dla niepełnosprawnych,  która na stałe wpisała się w kalendarz integracyjnych wydarzeń w naszym regionie. I tak jak co roku, poza rywalizacją sportową, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami mogły uczestniczyć w bardzo dobrej zabawie, przeplatanej występami artystycznymi i konkursami; Paraspartakiada to również okazja, do podziękowania osobom, które od lat wspierają idee integracji.

Honorowy patronat nad XVII Paraspartakiadą objęli: Biskup Sosnowiecki – ksiądz dr Grzegorz Kaszak, Śląski Kurator  Oświaty – Urszula Bauer oraz Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza - Zbigniew Podraza. Tradycją Paraspartakiady stało się również wręczanie Pucharu Prezydenta RP dla najaktywniejszej drużyny poprzedniej edycji, tym razem ta cenna nagroda trafiła do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu. W tegorocznych zmaganiach sportowych wzięło udział blisko 400 zawodników z ponad 40 ośrodków z województwa śląskiego i małopolskiego. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy również niepełnosprawnych zawodników z województw świętokrzyskiego, opolskiego i podkarpackiego. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zdobył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. W przeprowadzeniu imprezy pomagali wolontariusze z Zamoyskiego oraz Gimnazjum nr 4 w Dąbrowie Górniczej oraz I LO i Gimnazjum nr 3 w Będzinie. Wszystkim uczestnikom, wolontariuszom, sponsorom i gościom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok na XVIII  Paraspartakiadę.