BANERWYNIKIMATURY
Drukuj

LONDON CALLING ….

Weronika Nowotarska, Sara Kucharska i Dominika Solmińska .

W dniach od 6 do 12 czerwca 2017 r. uczniowie naszego liceum pod opieką pani mgr Małgorzaty Przeździk-Zynek i pani mgr Jadwigi Chudzik uczestniczyli w wycieczce do Anglii. Via Niemcy, Holandia, Belgia, Francja przejechaliśmy pół Europy z Dąbrowy Górniczej na Wyspy Brytyjskie i wylądowaliśmy w Dover. Pierwszego dnia, po nocy spędzonej w autokarze, zwiedzaliśmy zabytkowe miasto Canterbury, a w nim, m.in. najstarszy w Anglii Kościół św. Marcina oraz katedrę, obydwa obiekty znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Następnego dnia przyszedł czas na Londyn, tam mieliśmy przyjemność obejrzeć zmianę warty przed pałacem Buckingham, słynnego Big Ben'a, caaałą, rozległą panoramę Londynu z lotu ptaka podczas przejażdżki jednym z największych diabelskich młynów – London Eye. Spacer po mieście urozmaicały nam typowo angielskie czerwone budki telefoniczne oraz dwupiętrowe autobusy tego samego koloru.

Kolejnym etapem wycieczki było miasto Oxford, gdzie mogliśmy zobaczyć zabytkowe budynki campusu uniwersyteckiego w których studiowali m.in. Tony Blair, Bill Clinton, a także Radosław Sikorski i, co miło nam donieś, Adam Zamoyski. Dodatkową atrakcją było to, że w związku z zakończeniem roku akademickiego, studenci byli odświętnie ubrani w czarne długie szaty. W Oxfordzie odwiedziliśmy także przepiękny ogród botaniczny, gdzie wśród różnobarwnych kwiatów i zieleni zjedliśmy „śniadanie na trawie” skomponowane z przygotowanych nam przez goszczące nas rodziny lunch pakietów. Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy powtórnie w Londynie. Wielką atrakcją były zbiory odwiedzanych przez nas muzeów, m.in. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Wiktorii i Alberta oraz The National Gallery, gdzie można zobaczyć prace najwybitniejszych artystów takich jak: Van Gogh, Rubens, Rembrandt, Tycjan, Monet, Rafael, Leonardo da Vinci i wielu, wielu innych. Chcąc poczuć się jak prawdziwi mieszkańcy tej wielkiej metropolii zafundowaliśmy sobie wycieczkę londyńskim metrem. Ogromna, podziemna kolejka miejska ma aż 11 linii i ponad 270 stacji, co za tym idzie można się tam zgubić. Podczas naszego pobytu wszyscy mieszkaliśmy u angielskich rodzin o różnych wierzeniach i kulturze. Pozwoliło to nam poznać wielu ludzi o innych poglądach na świat i religię oraz w praktyce wykorzystać naszą znajomość języka angielskiego.