BANERWYNIKIMATURY
Drukuj

Spektakularne sukcesy z j. polskiego!!!

Admin .

"Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła.
Taki ptak najczęściej umiera".

Maria Rutkowska - Kurcyusz, nr obozowy 12062

Dwie nasze maturzystki: Anna Dawal z klasy 3d oraz Sara Bagińska (3b) zostały finalistkami III Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck". Sukces tych uczennic jest tym większy, że w przesłuchaniach udział wzięło ponad 220 uczestników. Natomiast dodatkowo Ania zdobyła na Gali Finałowej w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej Pieeerwszeee Mieeejsceee spośród 27 uczestników. Tą podniosłą i wzruszającą uroczystość uświetniła obecność byłych więźniarek, m.in. dr Wandy Półtawskiej, Marii Lelonek, Ireny Cyrankiewicz i Wiesławy Rudniewskiej. Przybliżyły one zgromadzonym historię, z jaką przyszło im się zmierzyć. Tym bardziej, że kwiecień to nieprzypadkowa data realizacji konkursu - jest to miesiąc pamięci narodowej o więźniarkach obozu KL Ravensbrück. Jak co roku dr Wanda Półtawska skierowała słowa do młodzieży " Jesteś i masz to życie jako zadanie. Ale nie chodzi o to żebyś żył, bo chodzi o to - jak żyć. W którą stronę się rozwiniesz, zależy od ciebie, masz rozwijać swoje życie". Zwróciła też uwagę na cel, jaki przyświeca temu konkursowi. "Chodzi o to, żeby uchronić ludzkość od nawrotu tamtych wydarzeń. Poezja to jest głębia człowieczeństwa. Jestem zadowolona że ta inicjatywa nie umarła, ale się rozwija". 

 Podczas Gali Finałowej można było wysłuchać fragmentów autorskiego koncertu "Mury" Michała Książka. "Mury" to płyta inspirowana rodzinna historią. Moja prababcia trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück transportem z Tarnowa. W obozie wraz ze współwięźniarkami stworzyła organizację o nazwie "Mury", która miała za zadanie utrzymywać morale i podnosić na duchu więźniów". Autor kontynuuje myśl prababci. Stworzył płytę o tej samej nazwie i przenosi tamte wartości na dzisiejsze czasy.

Organizatorami konkursu są: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie "Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück" oraz Miasto Ruda Śląska. Organizatorów wspierają: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polski Związek b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.  Przedsięwzięcie to swoim patronatem objęła Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej - Agata Kornhauser-Duda.

Konkurs ten jest sposobem na oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei: "Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy".

Celem Konkursu jest: popularyzacja twórczości poetek obozowych z Ravensbrück oraz prozy poobozowej na bazie wspomnień byłych więźniarek KL Ravensbrück, zapoznanie z losami więźniarek, aby pamięć o ich martyrologii przetrwała w pamięci kolejnych pokoleń, uczenie świadomego odbioru kultury, zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą a życiem kraju i narodu, propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości do Ojczyzny, kształtowanie wrażliwości na piękno poetyckiego języka oraz kulturę słowa, promowanie utalentowanej młodzieży, wymiana doświadczeń nauczycieli oraz uczniów z różnych regionów kraju.

Zadaniem każdego z uczestników było przygotowanie wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück. Przedmiotem oceny Komisji konkursowej była interpretacja tekstów, kultura mowy, ogólny wyraz artystyczny, dobór repertuaru.

Nagrodą główną dla finalistów jest wyjazd do Niemiec do "Miejsca Przestrogi i  Pamięci Ravensbrück". Dlatego w maju w tą historyczną i emocjonalną podróż ruszają nasze finalistki Ania i Sara oraz ich opiekun mgr Agata Benduska.